Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitet Farmaceutyczny przy Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce ogłosili raport „Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek" opracowany przez ekspertów obu tych organizacji. Autorzy dokumentu zwracają uwagę na konieczność podjęcia wielosektorowych działań i współpracy rozmaitych instytucji na rzecz większego wykorzystania innowacji w medycynie, czyli w prewencji, diagnostyce i leczeniu, w celu poradzenia sobie z wyzwaniem starzenia się społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego.
Stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat w ciągu 17 lat, z możliwością wcześniejszej emerytury od 65 roku życia, przy długim, co najmniej czterdziestoletnim okresie pracy, proponuje PKPP Lewiatan w „Białej Księdze". Zmiany dotyczyłyby kobiet urodzonych w 1955 roku i później oraz mężczyzn urodzonych w 1960 roku i w kolejnych latach.
Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów ludzie chętnie pracowaliby do 65. roku życia lub dłużej. Polska należy do wyjątków. U nas największa grupa respondentów chce iść na emeryturę w młodszym wieku.
Zróżnicowanie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. TK w pełnym składzie rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Francuski rząd przedstawił zmiany w systemie emerytalnym. Obejmują one m. in. podniesienie wieku emerytalnego do 62. Paryż argumentuje, że jest to niezbędne, aby wypełnić finansową dziurę.
Według opublikowanego w tym tygodniu w Wlk. Brytanii raportu, poziom stresu osiąga szczyt w wieku około 50-55 lat, po czym spada wraz ze zbliżaniem się do emerytury. Napisano w nim również, że stres związany z pracą może utrzymywać się jeszcze na emeryturze.
Dla zdecydowanej większości z nas praca jest koniecznością, a nie przyjemnością - wynika z ankiety ING Banku Śląskiego. Blisko trzech na czterech respondentów jest przeciwnych podwyższeniu wieku przejścia na emeryturę i opowiedziało się za utrzymaniem obecnych progów.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Premiera w związku z kwestią dopłat do emerytur, jakie rząd planuje dokonać z Funduszu Rezerwy Demograficznej w przyszłym roku. Zdaniem RPO jest na to zdecydowanie za wcześnie.
Minister Jolanta Fedak zapowiedziała, że wydłużenie wieku emerytalnego jest konieczne. Być może mężczyźni będą musieli pracować nawet do siedemdziesiątki.
Rzecznik prasowy ministerstwa pracy Bożena Diaby oświadczyła, że w resorcie nie toczą się żadne prace nad wydłużeniem wieku przechodzenia na emeryturę. Nie ma takich prac również w planie legislacyjnym ministerstwa.
Okazuje się, że powiedzenie „starość nie radość" nie ma racji bytu. Starzenie się ma pewne pozytywne konsekwencje - wyniki amerykańskich badań potwierdzają, że ludzie dojrzali są szczęśliwsi.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystosował pismo do ministra rolnictwa Marka Sawickiego, w którym prosi o wyjaśnienie kwestii dyskryminowania starszych rolników ubiegających się o przyznanie pomocy finansowej na modernizację ich gospodarstw.
Pracownicy sektora prywatnego we Francji będą mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu 70 lat. Taką decyzję podjął 18 listopada francuski Senat. Nieskuteczny okazał się sprzeciwy polityków lewicowych oraz związków zawodowych.
Przyszłość Polski za 30 lat będzie należała do ludzi w podeszłym wieku – stwierdził jeden z najpopularniejszych byłych polityków, obecnie redaktor, Jan Maria Rokita w wypowiedzi dla Radia Opole.
Dziś do partnerów społecznych i uzgodnień resortowych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe rozwiązania legislacyjne oraz wyniki badań dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.