Już 1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o przejście na emeryturę można jednak składać już od 1 września. Z przejścia na emeryturę może skorzystać 330 tys. osób. Taka decyzja powinna być jednak głęboko przemyślana, gdyż system emerytalny jest tak skonstruowany, że premiuje dłuższa pracę.
Doradcy emerytalni w całej Polsce obsłużyli już 2/3 klientów, z tych którzy w 4 kwartale tego roku uzyskają prawo do przejścia na emeryturę. Przyszli emeryci korzystają przede wszystkim z możliwości wyliczenia przez doradcę potencjalnej wysokości emerytury w zależności od momentu zakończenia pracy.
Doradcy emerytalni ZUS mają pełne ręce roboty. Wiele osób chętnie korzysta z ich wiedzy i dopytuje o szczegóły związane z przejściem na emeryturę. Niektóre z pytań padają w czasie prawie każdej rozmowy z doradcą. Dotyczą one zasad przyznawania i obliczania emerytury oraz najkorzystniejszego momentu zakończenia aktywności zawodowej.
Kampania społeczno-informacyjna "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego" rozpoczyna się 18 maja. Będzie trwała do połowy czerwca. Pierwsze spotkania w terenie odbędą się w woj. małopolskim, podkarpackim i pomorskim. Celem tej kampanii jest przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę jest decyzją indywidualną.
Tylko w ciągu pierwszych siedmiu dni z usług doradców emerytalnych w ZUS skorzystało ponad dwa tysiące osób. Ponad pół tysiąca z nich otrzymało wyliczenia dotyczące wysokości przyszłej emerytury. Uruchomienie usługi doradcy to zusowski strzał w dziesiątkę. Od 1 lipca pojawią się we wszystkich placówkach w całej Polsce.
Wahasz się czy przejść na emeryturę czy może jednak dalej pracować? Nie wiesz jak obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury? Już wkrótce w rozwiązaniu tych problemów pomoże ci doradca emerytalny. Od lipca we wszystkich placówkach ZUS na przyszłych emerytów czekali będą doradcy emerytalni, których zadaniem będzie wyjaśnienie, kiedy warto zostać emerytem, tak by wysokość emerytury była możliwie najbardziej korzystna.
Lawinowego wpływu wniosków o wyliczenie emerytury spodziewa się ZUS na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku. Ze wstępnych szacunków wynika, że wniosków będzie o około 30 proc. więcej niż w poprzednich latach.
Premia 10 tys. zł za niekorzystanie przez dwa lata z obniżonego wieku emerytalnego – to kolejny pomysł na zmiany w systemie emerytalnym. Pomysł premii jest jednym z rozważanych przez rząd wariantów rozwiązań zachęcających do późniejszego przechodzenia na emeryturę – potwierdziła premier Beata Szydło.
Coraz mniej czasu mają pracujący emeryci na to żeby poinformować ZUS o swoich dodatkowych dochodach. Nie wszyscy jednak muszą to robić. Z tego obowiązku zwolnione są tylko osoby, które już osiągnęły powszechny wiek emerytalny i niektórzy renciści. Sprawdź, która zasada dotyczy właśnie ciebie.
Od 1 stycznia 2017 r. zwiększyła się wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Podwyżka jest efektem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę - w przypadku nowych firm oraz prognozy dotyczącej wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które stanowi podstawę wyliczenia składek dla przedsiębiorców działających na rynku od dłuższego czasu. Od października wejdzie w życie ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś - 19 grudnia 2016 roku - ustawę obniżającą wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat. Ustawa wprowadza jedynie prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę, co oznacza, że osoby te nadal bedą mogły kontynuować pracę. Obniżka wieku emerytalnego była jedną z wyborczych obietnic Andrzeja Dudy.
Sejm RP przyjął dziś ustawę obniżającą wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat.
Aż 17% mężczyzn i ponad 20% kobiet w wieku emerytalnym (65-67 lat) w państwach UE jest narażonych na wykluczenie społeczne i ubóstwo – wynika z danych Eurostatu. Źródłem tego problemu jest przede wszystkim niski wskaźnik dzietności, brak dbania o ciągłość zatrudnienia oraz niechęć do długoterminowego oszczędzania na konkretne cele. W trudnej sytuacji znajdują się Polki, których emerytury są średnio o 45% niższe niż emerytury mężczyzn. Jeśli kobiety nie zadbają o swoje bezpieczeństwo finansowe – na starość grozi im nędza.
Dwie trzecie Polaków deklaruje chęć pracy do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale aż 49 proc. ocenia, że ze względu na obecny stan zdrowia nie będzie to możliwe – tak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Infarmy w ramach inicjatywy „Głosuję na zdrowie”.
Nie przesiaduj zbyt długo w pracy, jeśli jesteś po czterdziestce, to nie sprzyja pracy mózgu. Najlepiej, jeśli w tym wieku możesz poświęcać na obowiązki zawodowe nie więcej niż trzy dni w tygodniu.