Jedynie 18,25% dłużników wpisanych do Krajowego Rejestru Długów to mieszkańcy wsi, mimo że mieszka na niej już 40% Polaków. W porównaniu z osobami mieszkającymi w miastach zadłużają się rzadziej i na niższe kwoty, ale mimo tego w ciągu ostatnich 2 lat ich dług powiększył się o 108%. Największy problem mają ze spłatą kredytów i pożyczek, spory udział w zadłużeniu stanowią też nieopłacone rachunki za telefony.
Polacy coraz chętniej wskazują na wieś jako preferowane miejsce zamieszkania, nadal jednak większość Polaków woli życie w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Wzrost popularności wsi jest jednak w dużej mierze efektem spadku atrakcyjność życia w małych miasteczkach. Większość osób chcących mieszkać na wsi ceni sobie spokój i jest przekonana, że tylko tam go znajdzie.
Przenieś się na wieś, jeśli chcesz poprawić stan swojego zdrowia, radzą uczeni.
Najnowsza publikacja Eurostatu powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) dostarcza interesujących danych liczbowych na temat procentowego rozkładu typów zabudowy mieszkaniowej w naszym kraju. W przypadku Polski społeczeństwo dzieli się na dwie porównywalnej wielkości grupy: gospodarstwa domowe mieszkające w domach jednorodzinnych i w budynkach wielorodzinnych.
Współczesnym przemianom towarzyszy osłabienie tradycyjnych więzi społecznych, w związku z tym zmniejsza się również rola więzi sąsiedzkich. Równocześnie jednak występuje nostalgia za tego typu relacjami - wynika z sondażu CBOS. Obecnie mniej osób deklaruje utrzymywanie kontaktów towarzyskich i świadczenie sobie drobnych przysług niż przed kilkunastoma laty. Swoje relacje z sąsiadami jako bardziej zażyłe określają osoby mieszkające na wsi - niemal połowa z nich utrzymuje kontakty towarzyskie przynajmniej z niektórymi sąsiadami, podczas gdy w największych miastach tylko co piąty.
W 2009 roku w Polsce działały 8 tys. 392 biblioteki publiczne i filie biblioteczne, w tym 2 tys. 888 w miastach i 5 tys. 504 na wsi - podaje GUS. W skali roku liczba bibliotek i filii bibliotecznych oraz prowadzonych przez nie punktów zmniejszyła się. Łącznie ubyło 28 placówek bibliotecznych - przybyło 7 bibliotek, a ubyło 35 filii bibliotecznych. Liczba punktów bibliotecznych zmniejszyła się o 86, tj. o 5,5 procent, w tym na wsi spadła o 7 proc.
Wyniki badań realizowanych przez CBOS wskazują na poprawę opinii o stanie bezpieczeństwa w Polsce. Po dramatycznym wzroście poczucia zagrożenia przestępczością, który odnotowaliśmy w latach dziewięćdziesiątych, obecnie większość społeczeństwa uważa, że Polska jest krajem, w którym się żyje bezpiecznie. Ocena bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest jeszcze lepsza niż w wymiarze ogólnopolskim. Jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano pewien wzrost osobistego poczucia zagrożenia przestępczością oraz lęku o najbliższych.
Zakończenie aktywności zawodowej to duża zmiana w życiu, często pociąga ona za sobą kolejne. Jedną z większych zmian jest przeprowadzka, wiele osób właśnie na emeryturze może zrealizować marzenie o mieszkaniu poza miastem.