„Możesz przeprowadzić się na koniec świata, ale zabierzesz ze sobą tego kogoś, kim jesteś. Odległość nie rozwiązuje problemu”
22 września 2012 roku w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu odbędzie się debata "Księga rodzaju a teoria ewolucji". Dyskusja na temat kreacjonizmu i teistycznego (czyli zakładającego istnienie Boga) ewolucjonizmu stanowi część Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
„Panie, nie zsyłaj na nas więcej niż możemy znieść" - tak modliła się prababka Edyty. „Tante Edyto, ledwie cię znaliśmy, kim naprawdę jesteś? Mieszanką teologii i fenomenologii? Żydowskich przodków i kapłańskich mentorów?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć siostrzenica Edyty Stein jednocześnie wspominając całą rodzinę i ich życie w przedwojennym Wrocławiu.
Wiara w Boga jest najwyższa wśród osób starszych i wzrasta wraz z wiekiem, być może z powodu ich większej świadomości bliskości śmierci, mówią uczeni z University of Chicago.
Często słyszymy powiedzenia „widocznie tak miało być", "taki los", a jednak na świecie wiara w przeznaczenie nie jest zbyt powszechna - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Riders Digest w 23 krajach. Polacy - inaczej niż inni badani - w większości nie wierzą, że są kowalami swojego losu.
Liam Neeson nie wyklucza, że w przyszłości przejdzie na islam. Aktor pracował ostatnio w Turcji, gdzie zachwycił się praktykami religijnymi muzułmanów.
Surowa, ekstremalnie minimalistyczna, wręcz eksperymentalna forma. A do tego poszukiwanie siebie w zabieganym, konsumpcjonistycznym świecie, pełnym oczekiwań wobec jednostki i nieosiągalnych towarów, celów, pokus.
Obecnie ponad połowa Polaków twierdzi, że czyta horoskopy w gazetach, w tym co dziewiąty robi to często - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zainteresowanie tego typu lekturą deklarują nie tylko kobiety (63%), ale również niemal połowa (45%) mężczyzn.
Danny Trejo postanowił odmienić swoje życie po trzech miesiącach spędzonych w karcerze. Gwiazdor filmu "Maczeta", który większość młodych lat przesiedział za kratkami, w 1968 roku został umieszczony w karcerze za rzekomą napaść na strażnika podczas buntu więźniów. Przez trzy miesiące odizolowany od świata Trejo modlił się, kontemplował i planował dalsze życie.
Europejski zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Uniwersytetu w Warwick w Wlk. Brytanii argumentuje, że "protestancki etos pracy", który wyłonił się w XIX w. mógł pomóc w większym napędzaniu gospodarek Europy Północnej w porównaniu z jej południowymi sąsiadami. Wyniki badań zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopismach Quarterly Journal of Economics oraz Scandinavian Journal of Economics.
Helen Mirren wierzy w istnienie wróżek. 65-letnia aktorka uważa się za bardzo uduchowioną osobę, choć nie wierzy w Boga.
Pierwszy zbiór rekolekcji głoszonych przez ks. Józefa Tischnera. W książce znalazły się rekolekcje z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w których Tischner zastanawiał się, czym jest autentyczna wiara; rekolekcje ze stanu wojennego, skierowane do ludzi przepełnionych goryczą, lękiem i gniewem; wreszcie - rekolekcje z czasu, kiedy wolność wydawała się wielu Polakom „darem nieszczęsnym”. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak użytkownicy Kosciol.pl mogą wziąć udział w tych rekolekcjach, za pomocą nagrań audio.
W zależności od osobowości gniew ogrania ludzi rzadko lub jest ich częstym towarzyszem. Kiedy jednak złość ukierunkowuje się na określoną osobę, istnieje szansa na konstruktywną rozmowę, Tymczasem okazuje się, że najczęściej gniewamy się na Boga...
Wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego w dwudziestu krajach (w Polsce przez CBOS) pokazują, że istnieją bardzo duże różnice w postrzeganiu roli państwa w ochronie uczuć religijnych obywateli i prawa do wolności słowa, w tym publicznego krytykowania religii.
Większość ludzi wierzy, że u kresu ziemskiej wędrówki czeka na nas niebo. Przewaga takiej wiary jest wyraźna aż w 16 z 17 krajów, gdzie korzystając ze swoich redakcji w różnych zakątkach świata sondaż przeprowadził miesięcznik „Reader's Digest".