W przypadku osób starszych większa liczba członków rodziny lub głębia relacji z nimi zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci wdanym okresie. Jednak posiadanie większej lub bliższej grupy przyjaciół już nie daje takich ochronnych efektów.
Więzi rodzinne w Polsce cechują się dużą siłą i stabilnością - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wpływa na to nie tylko terytorialna koncentracja, która jest charakterystyczna dla większości rodzin w naszym kraju, ale również powiązana z tym, utrzymująca się na wysokim poziomie częstotliwość spotkań z bliskimi.
Spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym pozytywnie wpływa na pogłębianie relacji między jej członkami. Co więcej - wbrew powszechnym opiniom, nastolatki chętnie spędzają czasze starszymi członkami rodziny . Jedną z aktywności, jaką można wykonywać wspólnie, a do tego przeżywa ona swój renesans, to granie w gry planszowe.
Podobnie jak zmianie uległ sposób przeżywania okresu nastoletniego i tzw. kryzysu wieku średniego, modyfikacji uległo doświadczanie czasu, w którym na świat przychodzą wnuki. Amerykańscy baby boomers, tj. pokolenie ludzi urodzonych między 1946 a 1964 rokiem, redefiniują dotychczasowy modus operandi dziadków.
Dziadkowie preferują określone wnuki ze względu na zależności związane linią genetyczną, wynika z badań.
Działające we Wrocławiu Centrum Twórczości Dziecka od września realizować będzie cykl bezpłatnych warsztatów teatralnych dla dzieci, ich rodziców i dziadków. Zajęcia potrwają do końca roku, a projekt dofinansowała Gmina Wrocław.
Dwie trzecie Polaków twierdzi, że „wszystko, co najlepsze, zawdzięcza rodzinie”, 92 procent zapewnia, że zawsze może liczyć na pomoc bliskich, a 89 procent nie zamieniłoby rodziny na inną - takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej” i Polskiego Forum Obywatelskiego.
Mówiąc czy myśląc „rodzina” większość z nas ma na myśli męża, żonę, dzieci, czasem rodziców. A przecież jeszcze nie tak dawno temu polska rodzina była podobna do włoskiej: liczna, wielopokoleniowa, z ciotkami, wujami, kuzynami. Imprezy rodzinne typu wesele czy chrzciny trwały czasem po kilka dni i były równie huczne jak przysłowiowe „wielkie greckie wesele”.
Nie zawsze ci, którzy mieszkają najbliżej, są jednocześnie najbliżsi pod względem duchowym. Większość Polaków ma poczucie terytorialnej bliskości z mieszkającymi osobno innymi członkami swojej najbliższej rodziny. Co piąty twierdzi, że jego rodzina jest rozproszona po Polsce, a co czternasty – że po świecie. Jeden na stu ankietowanych przyznaje, że nie ma żadnej rodziny.
W dniach 26-29 listopada br. w Warszawie, w Hotelu Hilton, odbywa się Światowy Szczyt Rodziny (The World Family Summit). Głównym organizatorem Konferencji jest Światowa Organizacja ds. Rodziny.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca