Cukrzyca coraz częściej określana jest epidemią XXI wieku. Na świecie choruje na nią co najmniej 200 milionów osób, z czego ok. 2 miliony to Polacy. Według prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba diabetyków w ciągu najbliższych 25 lat może ulec podwojeniu. Zapobieganie cukrzycy, czyli działania na rzecz zmiany stylu życia, przyjmuje zatem wymiar społeczny. Problem ten wykracza poza działalność ochrony zdrowia i powinien być adresowany również do decydentów, mediów, szkolnictwa, instytucji żywieniowych, a nawet wyznaniowych oraz innych kręgów społecznych.
Każdego miesiąca około milion ludzi na całym świecie przekracza 60 rok życia, a 80 proc. z nich mieszka w krajach wysoko rozwiniętych. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje że, liczba osób starszych (mających ponad 60 lat) podwoi się od obecnych 600 milionów do 1.2 miliarda w roku 2025, a potem analogicznie, wzrośnie do 2 miliardów w roku 2050.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała swój najnowszy raport dotyczący standardów leczenia w szpitalach Unii Europejskiej. Z publikacji tej wynika, że polskie szpitale są najbiedniejsze w Europie i przez to często szukają pieniędzy w kieszeniach pacjentów - podaje "Metro".
Dzisiejszego ranka zmarł dr Lee Jong-Wook, dyrektor naczelny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO - World Health Organization).
Starzenie się globalnej populacji jest jednym z największych wyzwań przed jakim obecnie stoi świat. Jest to jednocześnie potencjalna okazja, gdyż starsi ludzie są źródłem wiedzy i mają niezwykle istotny wpływ na życie i rozwój społeczeństw całego świata.