Kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne rzadziej zgłaszają występowanie objawów depresji.
Owdowiałe starsze osoby mogą zmniejszyć samotność poświęcając na wolontariat 100 godzin rocznie, czyli około dwóch godzin tygodniowo.
Stresujące wydarzenia życiowe, takie jak śmierć bliskiej osoby czy poważne problemy finansowe, znacznie zwiększają ryzyko upadków w roku następującym po takim incydencie.
Śmierć współmałżonka to zawsze tragedia, w przypadku seniorów jednak może być szczególnym bodźcem do istotnych zmian życiowych.
Utrata życiowego partnera jest trudna nie tylko emocjonalnie, ale może też destrukcyjnie wpływać na zdolności poznawcze.
Jak ma się pozostawanie w małżeństwie do poczucia szczęścia? Czy samotność oznacza brak radości z życia? Naukowcy z Michigan State University (MSU) postanowili znaleźć odpowiedź na pytania tego rodzaju.
Małżeństwo może się z rozpaść z różnych powodów, także wtedy, gdy jeden z małżonków nie jest w stanie poradzić sobie z chorobą drugiego.
Strata współmałżonka to jedno z najtragiczniejszych i najtrudniejszych doświadczeń. Oznacza bardzo wysoki stres , silne negatywne emocje i na różne sposoby może wpływać na zdrowie. Okazuje się, że jednym z efektów wdowieństwa mogą być problemy poznawcze.
Osoby, które w starszym wieku pozostają w związku, mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia.
Ludzie samotni, rozwiedzeni, czy owdowiali mają wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca, udar i przedwczesną śmierć z ich pwoodu w porównaniu do osób pozostających w związkach.
Rozwód to bardzo traumatyczne przeżycie i wiąże się z wieloma problemami. Odbija się na zdrowiu emocjonalym i fizycznym. Może nawet skrócić życie.
Wiele dotychczasowych badań wykazało, że utrata współmałżonka oznacza nie tylko silny stres i głęboką żałobę, ale także wyższe ryzyko problemów zdrowotnych, a nawet przedwczesną śmierć. Teraz włoscy uczeni wskazują, że niebezpieczeństwo wcześniejszego zgonu nie dotyczy kobiet, które przeżyły męża.
Śmierć kogoś bliskiego to nie tylko bardzo trudne doświadczenie emocjonalne. Ma także realny wpływ na zdrowie fizyczne.
Powrót do zdrowia po operacji serca nie zależy jedynie od warunków stricte medycznych, okazuje się, że pacjenci pozostający w małżeństwie szybciej dochodzą do zdrowia niż ludzie samotni.
Warto się starzeć. Przynajmniej biorąc pod uwagę szanse na psychiczny dobrostan - szczęście osiąga się w dojrzałym i starszym wieku.