Rozwód to bardzo traumatyczne przeżycie i wiąże się z wieloma problemami. Odbija się na zdrowiu emocjonalym i fizycznym. Może nawet skrócić życie.
Wiele dotychczasowych badań wykazało, że utrata współmałżonka oznacza nie tylko silny stres i głęboką żałobę, ale także wyższe ryzyko problemów zdrowotnych, a nawet przedwczesną śmierć. Teraz włoscy uczeni wskazują, że niebezpieczeństwo wcześniejszego zgonu nie dotyczy kobiet, które przeżyły męża.
Śmierć kogoś bliskiego to nie tylko bardzo trudne doświadczenie emocjonalne. Ma także realny wpływ na zdrowie fizyczne.
Powrót do zdrowia po operacji serca nie zależy jedynie od warunków stricte medycznych, okazuje się, że pacjenci pozostający w małżeństwie szybciej dochodzą do zdrowia niż ludzie samotni.
Warto się starzeć. Przynajmniej biorąc pod uwagę szanse na psychiczny dobrostan - szczęście osiąga się w dojrzałym i starszym wieku.
„Samotność i poczucie bycia niechcianym jest najstraszniejszym ubóstwem", powiedziała Matka Teresa. Człowiek to animal sociale i kontakt z innymi jest mu niezbędny. Tymczasem problem izolacji się nasila.
Para, która łącznie ma 195 lat, weźmie w czerwcu ślub stając się najstarszymi nowożeńcami w historii.
Po tym jak 86-letnia Lee Wachtstetter owdowiała, postanowiła sprzedać swój dom na Florydzie i zamieszkać na luksusowym statku kursowym. Od kilku lat jest „rezydentką" na pokładzie Crystal Serenity.
Wiadomo, że kobiety żyją dłużej, a więc i częściej zostają wdowami, co z kolei sprawia, że mogą być bardziej narażone na życie w samotności. Okazuje się jednak, że to mężczyźni w dojrzałym wieku zwykle są samotni.
Do zaskakujących wniosków doszli badacze z Mayo Clinic w Scottsdale w Arizonie: wdowieństwo może być związane z opóźnieniem rozwoju demencji.
Jakie są obawy osób po czterdziestce? Ciągle myślą o miłości, koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu fizycznym, czy martwią się problemami finansowymi? Odpowiedź uzyskała grupa brytyjskich badaczy.
Kyle Jones ma 31 lat i od pięciu lat spotyka się z 91-letnią Marjorie McCool. Para jest na tyle oryginalna, że ich historię postanowiła opisać gazeta Daily Mail.
Gwatemalska kobieta w listopadzie tego roku ma skończyć 121 lat. Jeśli te dane zostaną potwierdzone, zyska miano najstarszej żyjącej osoby na świecie.
Dowód osobisty Filomeny Taipe Mendozy zawiera datę urodzenia: 20 grudnia 1897. Kobieta więc liczy sobie 116 lat i w takim razie jest najstarszą żyjącą osobą na świcie. O trzy miesiące młodsza od niej jest dzierżąca dotychczas tytuł najbardziej sędziwej Japonka Misao Okawa.
42-letnia Włoszka wraz ze swoim partnerem opracowała niesłychany plan na wzbogacenie się - spotykała się ze starszymi mężczyznami, narkotyzowała ich i okradała.