Od 8 maja obowiązują przepisy dające ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, prawo do przejścia na emeryturę. Nic nie zmienia się dla kobiet. Będą mogły odchodzić na emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli mają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli mają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy.
Donald Tusk wygłosił expose, trwało ono ponad trzy godziny. Nowy premier podjął wiele istotnych dla Polski tematów, mówiąc o polityce społecznej nie zapomniał o seniorach. Tusk podkreślał, iż ludzie starsi nie mogą być traktowani jako obciążenie dla budżetu.
Z najnowszych danych GUS i ZUS wynika, że w ostatnich siedmiu latach w Polsce zdecydowanie szybciej przybywało emerytów niż osób w wieku emerytalnym. Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje nieco ponad 6 mln osób w tzw. wieku poprodukcyjnym (kobiety w wieku 60+ i mężczyźni po 65 roku życia), ale w 2000 roku ZUS wypłacał 3,36 mln emerytur, a we wrześniu tego roku 4,59 mln. Liczba ta wzrosła więc o 1,23 mln i jest niemal czterokrotnie wyższa niż liczba osób, które skończyły w tym czasie wiek emerytalny - informuje Gazeta Prawna.
OPZZ przygotowało projekt ustawy umożliwiający przechodzenie na wcześniejsze emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948r., a przed 1 stycznia 1969 r.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca