Emerytura osoby, która ma 30 lat stażu, zarabia średnią płacę i złoży do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury już teraz, otrzyma świadczenie o sto złotych niższe, niż emeryt w tym samym wieku i z takim samym stażem pracy, który złoży taki wniosek dopiero w marcu przyszłego roku. Stanie się tak dlatego, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca 2009 r. o ok. 270 zł – pisze Gazeta Prawna.
W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z ok. miliona, które obecnie mają taką możliwość. Straci je między innymi większość nauczycieli, część kolejarzy i dziennikarze – informuje TVN 24.
Rząd chce ograniczyć przywileje emerytalne. Władze mają nadzieję, że wdrożenie programu „Solidarność pokoleń 50+” skłoni większą liczbę osób do pozostania na rynku pracy jak najdłużej. Wszystko to ma powstrzymać zbliżający się kryzys w systemie wypłacania emerytur, bez wprowadzenia zmian grozi nam niewydolność tego systemu.
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że zrobi wszystko, aby rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych nie wszedł w życie – informuje TVN 24.
I Oddział ZUS w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką wcześniejszych emerytur na "drzwi otwarte". Bezpłatnych porad będą udzielać specjaliści z Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent.
W ubiegłym roku na emeryturę odeszło na emeryturę 215 tysięcy Polaków, w roku bieżącym zaś liczba ta będzie jeszcze większa, informuje Gazeta Wyborcza.
Kolejne dane potwierdzają, że Polacy masowo korzystają z prawa do wcześniejszych emerytur. Powstaje pytanie, ile osób ma świadomość, że wcześniejsza emerytura oznacza niższe świadczenie, nie tylko w stosunku do obecnego wynagrodzenia, ale również w stosunku do emerytury wypłacanej w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego. Warto o tym pomyśleć wcześniej, aby uniknąć rozczarowania.
Statystyki informują, że Polki są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Powodem takiego status quo jest najczęściej opieka nad dziećmi, starszymi rodzicami, bądź wcześniejsza emerytura. Jednym z pomysłów na zachęcenie kobiet do podjęcia lub/i pozostania w pracy jest popularyzacja telepracy oraz szkolenia on-line.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał w ubiegłym roku wówczas rekordową ilość emerytur: otrzymało je 215 tysięcy osób. Jest to dwukrotnie większa liczba niż w roku 2006 i najwyższa od początku lat dziewięćdziesiątych.
Hutnicy, maszyniści, motorniczy, dróżnicy i kierowcy autobusów miejskich – oto zawody, uprawniające do przejścia na wcześniejszą emeryturę według projektu ustawy o emeryturach pomostowych, opracowanego przez Ministerstwo Pracy.
Już ponad milion Polaków przeszło na wcześniejszą emeryturę. W tej „dziedzinie” jesteśmy niemal światowymi rekordzistami – ponad 70% obywateli chętnie korzysta z możliwości szybszego zakończenia aktywności zawodowej - informuje dziennik Polska.
Jak pisze dziennik „Polska”, nowy rząd zamierza podjąć działania, które mają zachęcić około miliona Polaków, którzy obecnie są na wcześniejszych emeryturach, rentach, bądź zasiłkach do powrotu do pracy.
Trybunał Konstytucyjny w październiku orzekł, że art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim nie przyznaje prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 lat i co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, jest niezgodny z Konstytucją RP.
Z sondażu Gazety Wyborczej wynika, że kobiety w Polsce chcą przechodzić na emeryturę jak najszybciej się da. Stanowczo wolą zajmować się domowymi obowiązkami i opiekować wnukami niż pracować do sześćdziesięciu kilku lat. Większość kobiet prezentuje takie opinie, pomimo faktu, że wcześniejsze emerytury nie są dla nich korzystne finansowo i powodują wcześniejszy start w jesień życia.
Zdaniem Janusza Kochanowskiego, kobiety i mężczyźni powinni móc pracować tak samo długo - podaje TVN24. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył już do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny według płci.