Pracownik, który lada moment osiągnie wiek emerytalny jest w okresie chronionym. Nie zawsze jednak taka ochrona jest na tyle skuteczna żeby nie mógł być przez pracodawcę zwolniony dzieje się tak np. w sytuacji, gdy firma ogłosi upadłość. Niełatwo jest znaleźć nową pracę seniorowi, więc po jej utracie znajduje się on w trudnej dla siebie sytuacji. Rozwiązaniem dla niego może być świadczenie przedemerytalne.
Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów ludzie chętnie pracowaliby do 65. roku życia lub dłużej. Polska należy do wyjątków. U nas największa grupa respondentów chce iść na emeryturę w młodszym wieku.
7 lipca 2010 Komisja Europejska rozpoczęła ogólnoeuropejską debatę publiczną na temat sposobu zapewnienia adekwatnych, trwałych i bezpiecznych emerytur i możliwości UE wsparcia wysiłków państw członkowskich.
Polacy muszą zrozumieć, że nadmierne i rozbudowane przywileje emerytalne nie są zaletą, lecz przekleństwem naszego systemu świadczeń społecznych - twierdzi Konfederacja Pracodawców Polskich. Organizacja przedsiębiorców podkreśla, że pieniądze dla młodszych emerytów tak naprawdę pochodzą z podatków pracujących.
Minister Jolanta Fedak zapowiedziała, że wydłużenie wieku emerytalnego jest konieczne. Być może mężczyźni będą musieli pracować nawet do siedemdziesiątki.
W kwietniu 2009 roku Sejm przyjął ustawę o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli. Wysokość tego świadczenia będzie taka sama jak emerytury pomostowej. Inne są jednak zasady jego przyznawania. O nowym prawie z Grażyną Janaszek z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
Jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Dezaktywizacja osób w wieku okołoemerytalnym", ponad 70% obywateli chętnie korzysta z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jednakże, są i tacy, którzy przedłużają czas aktywności zawodowej. Okazuje się, że tu motywacje kobiet i mężczyzn znacznie się różnią.
Z danych ZUS wynika, że prawo do emerytury pomostowej przyznanej na mocy nowych przepisów zyskało do tej pory tylko 13 osób. Osoby ubiegające się o przyznanie tego świadczenia mają problemy z udokumentowaniem swoich praw do niego - pisze Gazeta Prawna.
Osoby pobierające świadczenia emerytalne, to głównie osoby bierne zawodowo (85,7%), niemal co 7 emeryt łączy pobieranie emerytury z pracą zarobkową, a marginalna część emerytów ma status osoby bezrobotnej. Jakkolwiek odsetek pracujących emerytów nie jest wysoki, coraz chętniej łączymy wspomniane świadczenie z pozostaniem na rynku pracy.
Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury. Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury. Wysokość rekompensaty będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury.
„Oczekiwałem, że na emeryturze będę się czuł wspaniale, ale przez większość czasu jest mi po prostu smutno. Brakuje mi pracy, a większość znajomych, to osoby, które poznałem w biurze właśnie i teraz rzadko się widujemy. Moja żona mówi, żebym się zrelaksował i cieszył wolnym czasem, ale jakoś nie umiem tego zrobić. Co ze mną nie tak?” Oto jedna z typowych wypowiedzi świeżo upieczonych emerytów. Jak sobie pomóc?
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znalazło dodatkowe pieniądze na aktywizację zawodową osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, pisze gazetapraca.pl. Z unijnego programu „Kapitał ludzki” w 2009 roku będzie można przeznaczyć 300 milionów złotych dla laureatów konkursów na realizację projektów promujących osoby dojrzałe na rynku pracy.
Ustawa o emeryturach pomostowych przeszła przez Sejm. Za odrzuceniem prezydenckiego weta głosowało 285 posłów, przeciw było 160 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Kilkunastu posłów było nieobecnych na sali posiedzeń podczas głosowania.
W piątek w Sejmie odbędzie się glosowanie w sprawie prezydenckiego weta dotyczącego ustawy o emeryturach pomostowych, tymczasem instytut badawczy PBS DGA na zlecenie Gazety Wyborczej przeprowadził wśród Polaków sondaż na ich temat.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom zabezpieczenia na starość – takiego zdania jest 70% Polaków. 23% respondentów uważa, że obywatele sami powinni zatroszczyć się o środki do życia na emeryturze.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca