Kobiety, które urodziły się po 31 stycznia 1948 oku i nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po skończeniu 55 lat, jeśli posiadają co najmniej trzydziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, bądź jeśli posiadają co najmniej dwudziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, a jednocześnie legitymują się zaświadczeniem o całkowitej niezdolności do pracy.
Wczoraj weszły w życie zmiany w Karcie Nauczyciela umożliwiające powrót do pracy nauczycielom, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę. Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację, zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw z 31 sierpnia nr 158, poz. 103.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Jak podaje Departament Ubezpieczeń Społecznych kobiety urodzone po 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli posiadają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.
Jak donosi styczniowy raport międzynarodowej firmy doradczej Aon Consulting, kraje, w których system emerytalny pozwala na wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, mogą być zagrożone skutkami ekonomicznymi skrócenia okresu pracy.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o „organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych”. Dzięki zmianom przepisów osoby urodzone po 1948 roku, które przystąpiły do OFE, będą miały prawo do wcześniejszej emerytury.
Od 1 stycznia 2007 roku osoby zamierzające odejść na wcześniejszą emeryturę powinny występować z II filaru. Tymczasem, jak podaje Gazeta Prawna, do dziś nie ma rządowego projektu ustawy określającej reguły powrotu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt nowelizacji ustawy mającej zapobiec utracie przywilejów przez tych, którzy zapisani są obecnie do Otwartych Funduszy Emerytalnych, został przygotowany przez posłów.
Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej, zapowiedziała, że będzie można zrezygnować z Otwartych Funduszy Emerytalnych i powrócić do systemu oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pani minister zapowiedziała jednak, że dotyczy to osób, którym uczestnictwo w OFE zabiera możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Szansę na uzyskanie wcześniejszej emerytury mają tylko osoby pozostające w starym systemie emerytalnym. Do tej grupy zaliczają się urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, oraz między 31 grudnia 1948, a 1 stycznia 1969 pod warunkiem, że nie przystąpili do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Dodatkowym ograniczeniem dla osób z drugiej grupy wiekowej jest to, iż muszą one w dniu 31 grudnia 2006 roku spełniać kilka warunków.
Obecnie tematem prac sejmowych jest obywatelski projekt ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Powodem powstania projektu był brak ustawy o emeryturach pomostowych - informuje Gazeta Prawna.
Kilka tygodni temu komisja medycyny pracy ustaliła listę zawodów z prawem do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jej raport stanowiący o tym, że wcześniejsze emerytury należą się osobom pracującym na otwartym terenie, w powietrzu i na wodzie, spotkał się z falą protestów dochodzących z różnych środowisk.
Do końca 2007 r. na wcześniejszą emeryturę planuje odejść około 44 tysięcy nauczycieli co stanowi blisko 14 proc. pracującej obecnie kadry nauczycielskiej. Ostateczne liczby będą znane jednak dopiero, gdy ZUS zatwierdzi wszystkie wnioski o przedterminowe emerytury złożone przez pracowników oświaty. A według ostatnich inormacji, w wielu przypadkach występują wątpliwości.
OPZZ przygotowało projekt ustawy umożliwiający przechodzenie na wcześniejsze emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948r., a przed 1 stycznia 1969 r.