Fake newsy są wszędzie, dlaczego jednak w nie wierzymy, ciągle pozostaje niejasne. Według psychologów cenienie własnej tożsamości bardziej niż odpowiedniości czy obiektywizmu może nas skłaniać do akceptowania nieprawidłowych informacji, jeśli są zgodne z przekonaniami naszej ulubionej partii politycznej. Ta rozbieżność w wartościach pozwala wyjaśnić, dlaczego dobrej jakości źródła wiadomości nie wystarczają...
Blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (72 procent) ma poczucie, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom - przede wszystkim jeśli idzie o wychowanie, życie rodzinne i przekazane wartości.
Wspólne wartości, język, religia, czy historia? Co sprawia, że jesteśmy jednym narodem? Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów to wspólne wartości i język zdają się najlepiej definiować narodowość. Tylko w Polsce, Meksyku i Rosji największe grupy respondentów wskazały na wspólną historię. W Polsce wybrało ją aż 55% respondentów.
Rozpoczęła się międzypokoleniowa dyskusja o ponadczasowych postawach, wartościach i kryzysie autorytetów pokolenia XXI wieku, którą zainspirowała najnowsza książka Władysława Bartoszewskiego i Michała Komara o tytule „Pod prąd”. W kampanii opinie wyrazili przedstawiciele opiniotwórczych środowisk, m.in. Henryka Krzywonos, Jurek Owsiak, Aga Zaryan i Tomasz Raczek. W dniu inauguracji kampanii w warszawskim kinie Kultura miało miejsce spotkanie z autorami, Władysławem Bartoszewskim i Michałem Komarem.
Pokój (61 proc.), a zaraz za nim szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego (50 proc.) są wartościami, które Europejczycy chcą zachować i wzmacniać w społeczeństwie - wynika z badania Special Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Pokój – wartość oceniana jako najważniejsza ze wszystkich – jest szczególnie istotna dla osób najstarszych.