Premier Donald Tusk zapowiedział zmianę zasad waloryzacji emerytur i rent. Zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz w roku, chce wprowadzić kwotową, jednakową dla wszystkich. Nowe zasady miałyby obowiązywać przez trzy lata.
Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona - od 1 marca 2009 r. - waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent.
Wysokość kwoty bazowej, która ma wpływ na wysokość wypłacanych rent i emerytur wzrośnie od marca o ponad 13 procent - informuje Gazeta Prawna.
Od dziś emerytury i renty zostaną zwiększone. Ponadto, zmieniły się przepisy dotyczące możliwości dorabiania przez świadczeniobiorców bez utraty prawa do korzystania ze świadczeń.
Na konferencji prasowej premier Jarosław Kaczyński potwierdził, że od 2008 roku nastąpi restytucja corocznej waloryzacji rent i emerytur. „Były pewne wątpliwości, ale sytuacja gospodarcza jest dobra, chcemy reformować finanse publiczne, ale o tym będę mówił w przyszłym tygodniu. Po uzgodnieniu z premier Gilowską zapadła decyzja, że ta waloryzacja zostaje przywrócona”, powiedział szef rządu.
Sejm zdecydował w piątek o wypłaceniu senioralnego, czyli jednorazowej zapomogi dla najbiedniejszych emerytów i rencistów. Specjalny dodatek ma zrekompensować starszym ludziom czekające nas w najbliższym czasie podwyżki cen, w tym zwłaszcza jedzenia i ogrzewania.
W związku z tym, że zamiast zapowiadanych podwyżek rent i emerytur polscy planowana jest tylko jednorazowa zapomoga,z prośbą o interwencję do Komisji Europejskiej wystąpić chce Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.
Szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marek Kuchciński twierdzi, że uzgodniono już zasady zmiany waloryzacji rent i emerytur, poczekać trzeba natomiast na decyzję rządu i wyliczenia ministra finansów.
Budynek łódzkiego ZUS był w zeszłym tygodniu oblężony przez kilka godzin przez emerytów i rencistów. Oddział ZUS udziełał bezpłatnych porad dotyczących rent i emerytur.
Od 1 marca 2006 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy w ramach waloryzacji wypłacane emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz pozostałe dodatki i świedczenia pieniężne.
1 marca 2006 r.nastąpi waloryzacja rent i emerytur o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług z ostatnich dwóch lat (obecnie szacowany jest na ok. 6 procent).
W niektórych regionach kraju do sądów i oddziałów ZUS wpłynęła znaczna liczba pozwów i wniosków. Dotyczą one waloryzacji świadczeń za lata 1996-2004 r., bowiem ustawa budżetowa na 1993 r. obniżyła kwotę bazową stosowaną do waloryzacji emerytur i rent i przyznawania nowych świadczeń z 100 proc. do 91 procent przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Ministerstwo Pracy i polityki Społecznej informuje, że powyższe pozwy i wnioski nie znajdują oparcia w istniejącym stanie prawnym.
Do ZUS-ów w całym kraju napływa coraz więcej wniosków od emerytów domagających się wyrównania im świadczeń zaniżonych w 1993r. – pisze Dziennik Zachodni. Rzecznik centrali ZUS informuje, że nie ma podstawy prawnej, aby były one rozpatrzone pozytywnie, ale nie wiedzący o tym emeryci padają ofiarą grupy oszustów sprzedających na bazarach wzory wniosków z roszczeniami i piszących za seniorów pozwy do sądu pracy – oczywiście także odpłatnie.