Jeśli emerytura lub renta jest niższa niż 3 333,33 zł, od 1 marca zostanie podniesiona o 36 zł. Świadczenia przekraczające tę kwotę wzrosną o 1,08 procent.
Wrocławski Regionalny Sekretariat Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność" organizuje protest przeciwko zbyt niskiej - zdaniem związkowców - waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Od początku marca świadczenia mają być zwaloryzowane o 1,34 procent.
Wraz z waloryzacją rent i emerytur rosną także dodatki do świadczeń. Przedstawiamy ich zestawienie wraz z kwotami.
Marcowa waloryzacja rent i emerytur podniesie je o 1,6% dotychczasowego świadczenia brutto. Osoby z niskimi rentami czy emeryturami praktycznie nie odczują podwyżki - otrzymają kilkanaście złotych brutto więcej. Przedstawiamy wyliczenia, o ile wzrosną świadczenia dla poszczególnych przedziałów wysokości dotychczasowych rent i emerytur.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek i premier Jarosław Kaczyński podpisali dzisiaj porozumienie dotyczące podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 roku oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku o 9,3 procent. Rząd ma również przedłożyć projekt ustawy przedłużający obowiązywanie emerytur pomostowych do końca roku 2008. Porozumienie oprotestowały już organizacje pracodawców.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zmian przewiduje, że od 2008 roku emerytury i renty będą corocznie waloryzowane 1 marca. Wskaźnik waloryzacji wyniesie nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja zakłada przywrócenie corocznej waloryzacji emerytur i rent.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca