Na wakacje w tym roku wybiera się nieco ponad połowa Polaków. Dla porównania, w zeszłym sezonie urlop poza miejscem zamieszkania planowało 60 proc. rodaków. Za to już drugi raz z rzędu najpopularniejszym kierunkiem letnich podróży jest Polska – odpoczywać zamierza tu 36 proc. respondentów – wynika z badania Diners Club Polska „Plany wakacyjne Polaków 2017”.
Sezon urlopowy w pełni, z czego Polacy chętnie korzystają - z badań wynika, że coraz więcej podróżujemy, choć wcale nie muszą być to dalekie wyjazdy, bo coraz częściej decydujemy sie na pozostanie w kraju. Bez względu na wybór miejsca, wakacje mogą być udane lub nie, a w dużej mierze zależy to od... naszego nastawienia.
Lody i gofry z posypką i syropem, smażone ryby, karkówka z grilla, fast foody – to nasza dieta podczas urlopów. Efekt? Przeciętna polska rodzina przyjmuje podczas wakacji nadprogramowe 9 kg cukru i 7 kg tłuszczu, czyli 70 tys. kcal lub 2,5 kg tkanki tłuszczowej – wynika z wyliczeń Fundacji BOŚ. Jak nie przywieźć z wakacji nadprogramowych kilogramów? Oto pięć podstawowych zasad.
Jedna trzecia Polaków uwzględnia w swoim budżecie wydatki na podróżowanie, a pieniądze chętniej przeznaczamy na wyjazdy niż na nowe ubrania czy remont mieszkania. Z drugiej strony, nie lubimy zbędnego wydawania pieniędzy i często szukamy oszczędności w czasie urlopu. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą spędzić niezapomniane wakacje przy minimalnych kosztach.
Wiele usług bankowych bardzo ułatwia nam życie podczas wyjazdów wakacyjnych. Gdy zabraknie nam waluty kupionej w kantorze zawsze możemy zapłacić kartą lub skorzystać z zagranicznego bankomatu. Niestety, czasami zdarza się też, że przez drobny błąd bankowe usługi mogą generować wysokie koszty.
Sezon urlopowy, przez większość z nas skrupulatnie planowany od dawna, to nie tylko wypoczynek w cudownych okolicznościach przyrody, ale również szereg przygotowań. Tym, co jedni uwielbiają, bo zwiastuje emocje nadchodzącej podróży, a inni uznają za uciążliwe jest pakowanie. Kierunek wyjazdu i sposób, w jaki zamierzamy spędzać czas to czynniki, które w dużym stopniu determinują zawartość naszego bagażu. O czym musimy pamiętać, wybierając się na wymarzony urlop? A co chcielibyśmy zabrać ze sobą, aby jeszcze bardziej się nim cieszyć?
Najpopularniejszymi krajami odwiedzonymi przez Polaków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są Czechy, Słowacja i Chorwacja – wynika z raportu opracowanego przez PayPal i pracownię badawczą GfK. Z kolei Kraków, Mazury, Bieszczady i Tatry w opinii Polaków należą do najbardziej atrakcyjnych miejsc dla zagranicznych turystów.
Niewielka grecka wyspa Thassos cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Jest to idealne miejsce na spokojny wypoczynek w kameralnych warunkach. Zachowała charakter typowej, greckiej wyspy, nie jest nadmiernie skomercjalizowana i nie ma tu tłumów turystów jak np. na Krecie, Rodos czy Korfu.
Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?
Najdroższym miejscem do zakupu waluty na wakacje zwykle są banki. Kupując w ich oddziałach np. euro, koszt ukryty w kursie wyniesie ok. 3% wymienianej kwoty. W przypadku kantoru, będzie to prawie 0,6%. Najtańsze są natomiast kantory internetowe. Tam koszt wymiany jest 10-krotnie niższy niż w bankach i o połowę mniejszy niż w zwykłych kantorach - wynosi ok. 0,3%. Jak znaleźć dobry kantor internetowy i jak dokonać w nim transakcji?
Lato to czas urlopów, odpoczynku, ale i wakacyjnych szaleństw. Instytut Żywności i Żywienia przygotował odpowiedzi na 4 ważne pytania dotyczące spożywanych posiłków i płynów oraz aktywności fizycznej w czasie wakacji.
Wycieczki w góry, opalanie nad morzem, pływanie w miejskim basenie – bez względu na to co będziesz robić w tegoroczne wakacje, pamiętaj o kilku zasadach, które uchronią Cię przed chorobami. Dowiedz się, co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak skompletować wakacyjną apteczkę oraz dlaczego na basenie warto mieć przy sobie foliową reklamówkę.
Kto w dzieciństwie i młodości nie marzył o tym, żeby zobaczyć Czarny Ląd, opisywany przez Sienkiewicza, Szklarskiego czy Blixen? Czy współczesna Tunezja może stać się spełnieniem tych marzeń?
Wybierając się na wakacje, nie należy zapominać o odpowiednio wyposażonej apteczce. Inne produkty i leki będą potrzebne podczas wyjazdu w tropiki, a inne na wakacjach w polskich górach czy nad morzem. Ze szczególną uwagą wakacyjną apteczkę powinni kompletować rodzice małych dzieci.
Huculszczyzna to region w zachodniej części Ukrainy w obrębie Karpat Wschodnich. Obszar ten obejmuje nie tylko górski klin pomiędzy Bukowiną i Zakarpaciem, ale także wsie Zakarpacia na wschód od doliny Cisy i okolice Putyły na Bukowinie. Odrębność kulturowa Hucułów oraz unikatowe walory tutejszego krajobrazu stanowią o atrakcyjności turystycznej tych okolic. Olbrzymie obszary prawie dziewiczej przyrody są w takiej skali ewenementem we współczesnej Europie.