Zimą wyjeżdżamy do miejsc egzotycznych. Tam czeka na nas świat zupełnie odmienny od naszego. Lokalne bazary kuszą tysiącami kolorowych produktów, smakami, zapachami, wyrobami ręcznie robionymi… A wszystko w takich cenach, że żal tego nie kupić. Skłonni jesteśmy nawet nabyć dodatkową walizkę, tyle mamy podarków dla każdego członka rodziny i pamiątek, które będą nam przypominać o wspaniałych wakacjach. Jednak na granicy okazuje się, że połowę przedmiotów musimy zostawić w kraju, z którego pochodzą. W najlepszym wypadku to jedyna konsekwencja nadmiernego buszowania po lokalnych sklepach i bazarach. Jakie mogą być inne następstwa? I czego nie można przewozić przez granice...
Zajadaj czekoladę, tańcz "nie żałując podłogi", racz się czerwonym winem - oto kilka elementów nie tylko wesoło spędzonej soboty, a kilka z wielu sposobów na to, by cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem.
Przeprowadzono nietypowy sondaż wśród hotelarzy: na najbardziej nieznośne dzieci. Niechlubny ranking wygrały włoskie pociechy, są - zdaniem właścicieli hoteli - źle wychowane, nieokrzesane i nie okazują innym szacunku.
Wypoczynek na działce czy wczasy w sanatorium to już przeszłość. Dzisiejsi seniorzy coraz chętniej wybierają wczasy z prawdziwego zdarzenia. Zamieniają działkowy relaks na plażowanie w zagranicznych kurortach. Eksperci potwierdzają, że z roku na rok rośnie grupa seniorów, którzy decydują się na podróże po Europie. Ciekawe oferty oraz specjalne zniżki i promocje dla osób po 55. roku życia są dodatkową zachętą do wakacyjnego wyjazdu.
Początek października to koniec sezonu letniego w najchętniej wybieranych przez Polaków krajach. Wiadomo już, że zamieszki z początku roku nie zniechęciły naszych rodaków i Egipt nadal jest ich ulubionych kierunkiem. Zatem czy tegoroczne urlopy różniły się czymkolwiek od tych z lat ubiegłych? Przede wszystkim ceną, liczbą osób korzystających z wyjazdów typu last minute i tych, którzy wybierają opcję all inclusive.
Plaża dwa kilometry od hotelu, a miała być „blisko", strata doby hotelowej przez opóźniony lot, zagubienie bagażu przez linie lotnicze czy drogi sprzęt fotograficzny kupiony podczas podróży po Europie, który okazał się być bublem - to wspomnienia, jakie wiele osób przywozi z wakacji. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, jak napisać reklamację i walczyć o swoje prawa w takich przypadkach.
Po zakończeniu wakacji warto zastanowić się, jak długo Polacy musieli pracować, żeby wyjechać na swoje urlopy. Zgromadzenie pieniędzy na tygodniowy wyjazd zagraniczny zajęło statystycznemu Polakowi 20 dni - wynika z analiz firmy Work Service. Aby udać się na wymarzony wypoczynek, kasjer w porównaniu do profesora medycyny, musiał pracować nawet trzydzieści razy dłużej.
W tegoroczne wakacje statystyczny Polak spędził przed telewizorem średnio 3 godziny i 5 minut - wynika z badania zrealizowanego przez TNS OBOP. Było to o 2 minuty więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Od piątku na polskich drogach doszło do 347 wypadków, w których zginęło 39 osób, a 438 zostało rannych - informuje Policja. Zatrzymałno także 1890 nietrzeźwych kierujących. Część kierowców z pewnością zastosowała się do policyjnych apeli, ponieważ wypadków, zabitych i rannych osób było mniej w porównaniu z ostatnim wakacyjnym weekendem roku ubiegłego.
Trzygwiazdkowy hotel w Tunezji czy Egipcie to tyle, co niskiej klasy motel w krajach Europy Zachodniej. Co tak naprawdę oznaczają hotelowe gwiazdki? Jakich usług można oczekiwać przy opcji All Inclusive? Na co zwrócić uwagę, by znaleźć odpowiedni nocleg na urlopie?
Hiszpania to spore państwo na wybrzeżu iberyjskim. Jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie na Ocenie Atlantyckim oraz Baleary na Morzu Śródziemnym. Charakterystyczny śródziemnomorski klimat gwarantuje latem i jesienią ciepłe, słoneczne dni. Temperatura w cieniu sięga 30-32 stopni. Szerokie piaszczyste wybrzeże i ciekawe ukształtowanie terenu sprawia, że Hiszpanię co roku odwiedza tysiące spragnionych wypoczynku turystów.
Ponad 9 mln pasażerów obsłużyły polskie lotniska w pierwszym półroczu - wynika ze statystyk zebranych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. To o ponad 600 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Według meteorologów sierpień zapowiada się bardzo słonecznie, ale tylko dla tych, którzy spędzą wakacje w jednym ze śródziemnomorskich kurortów lub wybiorą się do gorącego Egiptu. Nad Polskim morzem też w końcu aświeci słońce i przestanie padać... przez 6 dni. Pogoda w Polsce w tym roku nie rozpieszcza wczasowiczów.
Świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie: coraz chętniej i częściej, jadąc na urlop, ubezpieczamy się. O ile przeciętny Kowalski dziesięć lat temu niechętnie myślał o polisie na urlop, to z analizy wynika, że przez ten czas docenił, jak kosztowny może być brak ubezpieczenia. Transport helikopterem do szpitala, droga terapia czy prozaiczne zagubienie bagażu mogą przecież zrujnować najlepsze nawet wakacje. Dlatego w miarę rosnącej liczby wyjazdów, rosła liczba ubezpieczonych urlopowiczów.
Sąsiadują z Polską od południa, więc dojazd nie przysparza większych problemów, podróż jest tania i relatywnie krótka. Są pięknie położonym krajem i mimo, że dzielimy z nimi te same góry, świetnie rozwinięta infrastruktura zachęca do przekraczania granicy w celu uprawiania sportów górskich. Poza tym mogą pochwalić się stolicą, która jest uważana za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Czechy to chętnie wybierane przez Polaków miejsce wakacyjnych wojaży.