Od 1 lipca administracja skarbowa rozpocznie kolejną akcję pt. „Weź paragon”. Podobnie jak w latach ubiegłych, w miejscowościach turystycznych będą przeprowadzane kampanie informacyjno-edukacyjne oraz kontrole ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych.
Wśród wakacyjnych dolegliwości przeważają otarcia, oparzenia słoneczne i zatrucia pokarmowe. Aby w pełni cieszyć się urlopem, warto sprawdzić potencjalne zagrożenia i odpowiednio się przygotować. Niekiedy należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty medycyny podróży, czasem trzeba się zaszczepić i zapoznać z zasadami profilaktyki.
Po modzie na wakacyjne wyjazdy w egzotyczne kraje, takie jak Egipt czy Tunezja i spędzaniu urlopu na piasku czy nad basenem, dociera do Polski moda na turystykę aktywną. Wybierają ją najczęściej osoby po trzydziestce, które pracują umysłowo i najlepiej odpoczywają będąc w ruchu. Popularnym w ostatnich latach pomysłem na aktywny wypoczynek jest wyprawa rowerowa.
Polacy żyją coraz bardziej ekologicznie - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Dwie trzecie z nas stosuje w domach przyjazne dla środowiska rozwiązania. Kto zaś w domu dba o środowisko, jest ekologiczny również na urlopie. Jak zorganizować sobie wakacje w zgodzie z naturą?
Jak wynika z badań TNS OBOP, co drugi Polak w ogóle nie uprawia sportu i nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Spośród tych, którzy deklarują, że są aktywni fizycznie, największą grupę, bo aż 57% stanowią fani rowerowych przejażdżek. Rowerem dojeżdżamy do pracy, dzięki czemu unikamy stania w korkach, ale coraz częściej rowerem wybieramy się także na dłuższe wyprawy – weekendowe czy kilkudniowe. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę rowerową w czasie urlopu, przeczytaj, co – zdaniem eksperta – będzie potrzebne w drodze.
Zwiększyła się liczba biur podróży i agencji turystycznych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Problemy nie omijają nawet największych - na początku maja upadła Triada, w piątek Excalibur Tours, a w czasie sezonu może to spotkać także innych operatorów.
Wakacje za granicą, zorganizowane samodzielnie lub przez biuro podróży, wiążą się z koniecznością kupienia obcej waluty. Warto już teraz pomyśleć o wymianie dewiz i wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, aby nie przepłacać w sezonie letnim. Waluty można zdobyć w banku, kantorze lub za pomocą internetowych platform społecznościowych – tutaj kursy nie są obarczone spreadem, dzięki czemu można zyskać kilkaset złotych na dodatkowe wakacyjne atrakcje.
Przed zbliżającymi się wakacjami w internecie pojawia się coraz więcej propozycji wynajmu kwater, kuszących często atrakcyjnymi cenami. Wśród prawdziwych okazji pojawiają się niestety także fikcyjne oferty, obliczone na oszukanie klienta.
Ecco Holiday anuluje wiele wycieczek first minute zarezerwowanych w ramach zimowych promocji. Tracą na tym nie tylko klienci ale także pośredniczy sprzedający wycieczki. Inni organizatorzy postanowili zaproponować własną ofertę tym, którzy musieli zrezygnować z zaplanowanych wakacji.
Większość Polaków, kiedy wyjeżdża na zagraniczne wakacje, udaje się do jednego z europejskich krajów. Dość dużym powodzeniem cieszą się również Egipt i Tunezja. Takie tygodniowe wczasy kosztują statystycznego Kowalskiego 2500 zł – wynika z analizy portalu turystycznego Tripsta.pl.
„Przywiązaną do drzewa suczkę znalazł w sopockim lesie patrol straży leśnej", „Kierowca granatowego kombi porzucił psa na os. Borek we Wronkach", „Uwięzionego w worku po paszy psa ktoś wyrzucił w Starej Przysiece Drugiej" -informacje tego typu pojawiają się w mediach przez cały rok, jednak w okresie wakacyjnym ich liczba się zwiększa. Niestety, wielu właścicieli zwierząt dokonuje wyboru „urlop czy czworonożny przyjaciel", stawiając na wypoczynek i jednocześnie żegnając się z czworonogiem - do tego nie zawsze w sposób humanitarny.
„Detoks technologiczny", czy też „cyber odwyk", to obecnie jeden z najmodniejszych trendów. Ma polegać odcięciu się lub ograniczeniu do minimum dostępu do urządzeń typu komputer, telefon komórkowy czy tablet. Jednak czy błogi odpoczynek musi oznaczać całkowite odcięcie od sieci?
Odwołany lot do Madrytu? Opóźniony o 2 godziny pociąg do Berlina? Standard francuskiego hotelu niezgodny z jego klasą? Musisz zrezygnować z wycieczki, czy poniesiesz konsekwencje finansowe? Europejskie Centrum Konsumenta przygotowało kilka prostych rad na kłopoty w podróży - cennych tym bardziej, że właśnie na dobre zaczyna się sezon turystyczny.
Wielomiesięczne kursy w polskich szkołach językowych w okresie wakacyjnym najczęściej zastępowane są znacznie krótszą, lecz bardziej intensywną nauką w zagranicznych placówkach edukacyjnych. Co ciekawe, zagraniczne szkolenia z języków obcych wybierają często całe rodziny. Jak wynika z danych ESKK travel, firmy organizującej wyjazdy na zagraniczne kursy językowe, już co dziesiąte szkolenie ma właśnie taki charakter. Tę opcję wybierają rodzice z nawet kilkuletnimi dziećmi, dla których przygotowane są osobne zajęcia w przedszkolu językowym.
Polacy najchętniej spędzają wakacje w Europie, a do miejsca docelowego docierają samolotem, ponieważ cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Na urlopowy wypoczynek wydajemy na ogół nie więcej niż 2500 zł – wynika z raportu Tripsta.pl.