W trakcie wakacyjnego wypoczynku wielokrotnie udostępniamy swoje dane osobowe. Czy zawsze jednak koniecznie? Jakich danych może żądać biuro podróży czy recepcjonista w hotelu? Zawsze trzeba chronić swoje dane osobowe, udostępniać je z rozwagą i tylko te, które są niezbędne w określonej sytuacji – radzi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Osoby cierpiące na choroby serca oraz z wszczepionym rozrusznikiem czy kardiowerterem-defibrylatorem, planując wyjazd na wakacje, powinny skonsultować z lekarzem kwestię zaleceń oraz przeciwwskazań dotyczących aktywności na wakacjach. Muszą również zabrać wystarczającą ilość lekarstw i ustalić z kardiologiem schematu postępowania na wypadek incydentu kardiologicznego oraz zapisanie numeru do ośrodka zdrowia, który w razie potrzeby może udzielić pomocy. Osoby wybierające się za granicę powinny dodatkowo pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu medycznym.
Ostatnie dni są upalne i chętnie odpoczywamy nad wodą. Niestety od początku wakacji utonęło już ponad sto osób. Policjanci apelują o rozwagę podczas relaksu nad wodą i wzmożoną opiekę nad małymi dziećmi.
Ból zęba w czasie wakacji, zwłaszcza za granicą, może być prawdziwą udręką. I o ile próchnica rozwija się stopniowo, o tyle ból może pojawić się niespodziewanie i naprawdę nas zaskoczyć. Aby mu zapobiec, najlepiej jeszcze przed wyjazdem odwiedzić stomatologa. Co jednak zrobić, gdy na skutek wakacyjnego rozleniwienia o profilaktycznej wizycie zapomnimy, a podczas wypoczynku dopadnie nas ból zęba?
Nikt nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali. U progu wakacyjnych wyjazdów Policja przypomina kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie.
Pierwszy weekend wakacji minął bardzo tragicznie – informuje Policja. Tylko w sobotę i niedzielę utonęło w Polsce aż 26 osób, czyli więcej niż zginęło w tych dniach w wypadkach samochodowych na drogach. Policjanci apelują o rozwagę podczas relaksu nad wodą i wzmożoną opiekę nad małymi dziećmi.
Początek roku przyniósł wiadomość niepokojącą dla miłośników latania. Unia Europejska wprowadza opłaty za nadmierną emisję CO2 przez samoloty pasażerskie. Pytanie, które się wówczas pojawiło dotyczyło tego, w jakim stopniu odbije się to na cenach biletów. W połowie roku, u progu wakacji można stwierdzić, że obawy te były - jak dotychczas - nieuzasadnione. Z danych serwisu eSKY.pl wynika, że za bilet na wakacje zapłacimy w tym roku nawet o 30 proc. mniej niż w roku ubiegłym.
Jak co roku przed wakacjami policjanci radzą jak bezpiecznie spędzić wakacje i jak uniknąć zagrożeń z nimi związanych. Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym, co zrobić aby wakacje upłynęły nam bez niespodzianek, przypomina Policja.
Zaledwie 7 proc. konsumentów wie ile czasu ma uczestnik imprezy turystycznej na reklamację nieudanego wyjazdu, 57 proc. nie czyta umów przed decyzją o wyborze biura podróży. Za to 51 proc. wie, że kupując wycieczkę first lub last minute nie traci prawa do reklamacji – to niektóre wnioski z badań opinii przeprowadzonych dla UOKiK tuż przed wakacjami.
Od 1 lipca administracja skarbowa rozpocznie kolejną akcję pt. „Weź paragon”. Podobnie jak w latach ubiegłych, w miejscowościach turystycznych będą przeprowadzane kampanie informacyjno-edukacyjne oraz kontrole ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych.
Wśród wakacyjnych dolegliwości przeważają otarcia, oparzenia słoneczne i zatrucia pokarmowe. Aby w pełni cieszyć się urlopem, warto sprawdzić potencjalne zagrożenia i odpowiednio się przygotować. Niekiedy należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty medycyny podróży, czasem trzeba się zaszczepić i zapoznać z zasadami profilaktyki.
Po modzie na wakacyjne wyjazdy w egzotyczne kraje, takie jak Egipt czy Tunezja i spędzaniu urlopu na piasku czy nad basenem, dociera do Polski moda na turystykę aktywną. Wybierają ją najczęściej osoby po trzydziestce, które pracują umysłowo i najlepiej odpoczywają będąc w ruchu. Popularnym w ostatnich latach pomysłem na aktywny wypoczynek jest wyprawa rowerowa.
Polacy żyją coraz bardziej ekologicznie - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Dwie trzecie z nas stosuje w domach przyjazne dla środowiska rozwiązania. Kto zaś w domu dba o środowisko, jest ekologiczny również na urlopie. Jak zorganizować sobie wakacje w zgodzie z naturą?
Jak wynika z badań TNS OBOP, co drugi Polak w ogóle nie uprawia sportu i nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Spośród tych, którzy deklarują, że są aktywni fizycznie, największą grupę, bo aż 57% stanowią fani rowerowych przejażdżek. Rowerem dojeżdżamy do pracy, dzięki czemu unikamy stania w korkach, ale coraz częściej rowerem wybieramy się także na dłuższe wyprawy – weekendowe czy kilkudniowe. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę rowerową w czasie urlopu, przeczytaj, co – zdaniem eksperta – będzie potrzebne w drodze.
Zwiększyła się liczba biur podróży i agencji turystycznych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Problemy nie omijają nawet największych - na początku maja upadła Triada, w piątek Excalibur Tours, a w czasie sezonu może to spotkać także innych operatorów.