Badania nawyków płatniczych Polaków podczas krajowych wakacji przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Euronet w maju tego roku wskazują, że na wakacjach w kraju konieczne jest noszenie przy sobie gotówki. Co drugi Polak podczas urlopu spotkał się z odmową możliwości zapłaty kartą płatniczą za swoje zakupy.
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planujemy urlopy i wakacyjne wyjazdy, zastanawiając się równocześnie zdobyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, aby później nie zostać z długami.
Prawo do urlopu jest jednym z elementarnych pracowniczych przywilejów, przysługujących osobom, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że urlop nie jest dany nam raz na zawsze – może zostać przerwany przez pracodawcę. Ma on do tego pełne prawo. Kiedy pracodawca może wezwać z urlopu?
Polacy stali się globtroterami. Dla wielu z nas wakacje w Tunezji, Egipcie, Maroko czy w Tajlandii stały się już normą. Jednak nawet podczas podróży po krajach europejskich, zwłaszcza tych organizowanych na własną rękę, warto czuć się bezpiecznie. I choć problemy zdrowotne, to ostatnia rzecz, o której chcemy myśleć planując wakacyjny urlop, należy mieć na uwadze, że za granicą możemy zachorować.
Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej. Jak podaje TripBarometr, w tym roku zwiększy się globalny odsetek turystów.
Pobyt w sanatorium lub u rodziny, ostatecznie tanie wycieczki w góry lub nad morze – według stereotypu to jedyne wyjazdowe formy wypoczynku, na który stać seniorów. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok wzrasta liczba osób po 55 roku życia, które planują zagraniczne wakacje – także poza sezonem.
3 tysiące godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 23 stopni - Malta zaprasza wszystkich stęsknionych słońca i marzących o wypoczynku w hollywoodzkim klimacie. Ta mała wyspa na Morzu Śródziemnym, posiadająca wspaniałe krajobrazy oraz mnóstwo zabytków minionych epok, przyciąga reżyserów i producentów z największymi produkcjami filmowymi.
Wybór interesującego miejsca, komfortowego hotelu, dodatkowych atrakcji, pakownie bagaży i można wyjechać na wymarzone wakacje? Błąd - jest całkiem sporo innych spraw, które warto wpisać na listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. O czym należy pamiętać, by móc cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, bez przykrych niespodzianek.
Problemy zdrowotne to ponad 80 proc. wszystkich szkód zgłaszanych ubezpieczycielom w podróży. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia wyjeżdżającym refundację tylko podstawowych świadczeń, a i te są różne w zależności od kraju. Dodatkowe ubezpieczenia oferowane przez biura podróży okazują się często nawet dwukrotnie za niskie. Na zakup dodatkowego pakietu decyduje się obecnie tylko co piąty wyjeżdżający za granicę.
Polacy wybierają Grecję jako kierunek swoich wakacji częściej niż w zeszłym roku. Spada za to zainteresowanie „hitami" turystycznymi ostatnich lat - Egiptem i Chorwacją. Takie wnioski przynoszą badania przeprowadzone przez portal turystyczny Zoover.
Coraz częściej zamiast hoteli czy prywatnych kwater Polacy na wakacje wynajmują apartamenty, a najlepsze lokalizacje rezerwowane są nawet z półrocznym wyprzedzeniem. Firmy zajmujące się wynajmem zapewniają jednak, że nawet podejmując decyzje o wyjeździe z dnia na dzień, można znaleźć atrakcyjną ofertę. Największą popularnością cieszą się apartamenty nad morzem, w miejscowościach takich jak Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, a także Trójmiasto i Władysławowo.
Polacy najczęściej jeżdżą do za granicę do Egiptu i Grecji, cenią sobie wygodę i coraz chętniej kupują wycieczki online. Tak wyglądają najważniejsze trendy w branży turystycznej, które mają utrzymywać się także w 2014 roku.
Polacy nie wyjeżdżają masowo na egzotyczne urlopy. Preferujemy polskie plaże i atrakcje turystyczne, a jeśli juz wybieramy się w celach turystycznych za granice - to przede wszystkim do Niemiec - takie wyniki ukazuje badanie CBOS "Gdzie wypoczywaliśmy w 2013 roku".
Już kolejny rok z rzędu polscy touroperatorzy w porozumieniu z organizacjami turystycznymi z różnych państw przygotowali specjalną ofertę skierowaną do osób po 50 lub 55 roku życia. Seniorzy mogą z niej skorzystać podczas wyjazdów wiosennych i jesiennych, czyli w tak zwanym niskim sezonie. Na czym polega atrakcyjność oferty dla seniora? Senior i osoba towarzysząca (niezależnie od wieku) w standardowej cenie otrzymują dodatkowe ubezpieczenia, bogatszą ofertę wyżywienia i inne bonusy, m.in. wycieczki fakultatywne.
Jedynie 9 proc. Polaków, myśląc o tym, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wyjazdu, zabiera ze sobą informacje o swoim stanie zdrowia, takie jak wyniki badań czy informacje o przyjmowanych lekach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki MinHolder. W okresie ferii zimowych nierzadko decydujemy się na wypoczynek poza domem, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, planując wyjazd, aby mieć pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani do podróży.