Wakacje nad wodą spędza prawie 60 proc. Polaków. Jak co roku, tak i teraz masowo ruszamy nad morza, jeziora i rzeki, by w ich wodach ochłodzić się podczas upałów. Niestety korzystanie z kąpielisk bywa niebezpieczne. W 2017 roku na 471 zgłoszonych wypadków tonięcia udało się uratować zaledwie 53 osoby. Jak udzielić pomocy osobie tonącej oraz co zrobić, by samemu uniknąć takiego zdarzenia?
Egzotyczne kraje kuszą słoneczną pogodą i oryginalną kuchnią, często inną, niż nasza rodzima. Różne słodkości, tradycyjne potrawy, regionalne wina - aż szkoda nie spróbować wszystkiego. Może okazać się to zgubne w skutkach dla urlopujących seniorów.
Rosnąca liczba turystów ma coraz większą ochronę. Od lipca na rynku usług turystycznych w Polsce zaczynają działać nowe wynikające z dyrektywy unijnej przepisy. Dzięki nim turyści mogą kontynuować podróż nawet jeśli organizujące wyjazd biuro podróży zbankrutuje, a niezadowoleni z usług mogą składać reklamacje przez 3 lata zamiast przez 30 dni. I dobrze, bo firmy turystyczne nie imponują kondycją finansową - cztery na pięć jest w złej i słabej sytuacji, a 9 proc. nie radzi sobie z płatnościami wobec kontrahentów i banków – wynika z danych BIG InfoMonitor oraz Bisnode Polska.
Wakacje to szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.
“W końcu się wyśpię!” - to zdanie najczęściej pada, kiedy rozpoczynamy urlop. Każdy wyobraża sobie, że bez obowiązku wyjścia do biura codziennie obudzi się wypoczęty i wyspany. Jak się okazuje, to czy jesteśmy wypoczęci, nie zależy tylko od tego, ile godzin śpimy. Lekarze mówią, że dorosły człowiek potrzebuje osiem godzin snu. Jeśli codziennie idziemy spać i wstajemy o tej samej porze, nawet mniej godzin snu pozwoli nam być wyspanym. Od czego więc zależy jakość naszego snu? Co nam najbardziej szkodzi?
Lato zagościło już na dobre, więc najwyższa pora, by rozpocząć prawdziwy sezon wakacyjny. 47% Polaków przeznaczy w tym roku ponad 3891 zł na rodzinny urlop. Wyniki ankiety pokazują, że w porównaniu z ubiegłym rokiem domowy budżet Polaków przeznaczony na wakacje uległ znaczącej zmianie.
Wakacje to okres, w którym spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. To również czas sprzyjający pieszym wycieczkom i długim wędrówkom. Niestety okazuje się, że często zupełnie nie planujemy swoich posiłków na takie wyprawy. Tymczasem nie jest to wbrew pozorom takie trudne. Należy jednak przynajmniej w przybliżeniu przewidzieć czas pobytu na świeżym powietrzu oraz sprawdzić temperaturę powietrza.
1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych (do umów podpisanych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady). Dzięki nim konsumenci z całej Unii Europejskiej będą chronieni na takim samym poziomie.
Okres wakacyjny to tradycyjnie czas wzmożonych wyjazdów na urlop. Co roku rośnie liczba turystów z naszego kraju, którzy za cel swoich wojaży obierają zagraniczne kurorty lub decydują się na przygodę życia w odległych, tropikalnych zakamarkach świata. Jednak, jak przestrzegają specjaliści, wcale nie trzeba jechać do Tajlandii, Meksyku czy do innych równie egzotycznych miejsc, aby przywieźć ze sobą oprócz wakacyjnych wspomnień, również niestety niezbyt miłą pamiątkę w postaci chorób tropikalnych, które mogą prowadzić do wielu trudnych w leczeniu powikłań, a nawet śmierci.
Podróżowanie ze zwierzętami staje się coraz popularniejsze. Na letni urlop wraz z czworonożnym pupilem wyjeżdża 65 proc. Polaków, zwłaszcza młodych, poniżej 34. roku życia. Zabierając psa lub kota na urlop, warto pamiętać o tym, że zwierzak musi zostać zaszczepiony, odrobaczony i zachipowany. Niezbędne jest także zapewnienie mu odpowiednich warunków transportu. Eksperci podkreślają też, że nie każdy czworonóg będzie zadowolony z wyjazdu – podróż sprawi radość psu, dla kota może się stać traumatycznym doświadczeniem.
Nadchodzi lato, a ty nie zdążyłaś zrzucić zimowych, nadprogramowych kilogramów? Nie szkodzi. Wakacje to doskonały czas, aby zdrowo i bezpiecznie się ich pozbyć. Wówczas mamy znacznie więcej wolnego czasu, który można z powodzeniem przeznaczyć na aktywność fizyczną, a także na przygotowywanie smacznych i lekkostrawnych potraw, w których mogą dominować niskokaloryczne warzywa i owoce.
Słońce, świeże owoce i warzywa, długie dni i noce pełne gwiazd. Zapach siana, kwitnących lip i ziół. Czas żniw, ale także odpoczynku na urlopach i wakacjach. Lato niesie ze sobą wiele radości, a dziś właśnie się zaczyna - najdłuższym dniem w roku.
Piękna pogoda i wypoczynek nie kojarzą się chorobami i leczeniem. Jest jednak kilka infekcji, które mogą uprzykrzyć letni urlop. Zaś wymarzony wypoczynek może się skończyć z gorączką i chusteczką przy nosie. Angina czy przeziębienie mogą nas przecież dopaść latem, a nie tylko jesienią lub zimą. Chorobotwórcze bakterie i wirusy nie rozróżniają pór roku.
Urlop to dla większości to wypoczynek, swoboda i relaks. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. To zazwyczaj wtedy doznajemy wielu kontuzji. Nadmiar słońca, uciążliwe upały, wysiłek fizyczny mogą spowodować rozmaite dolegliwości.
Nadszedł czas upragnionych urlopów. A wyjazdy bywają kosztowne. Dziś sprawdzamy, czy da się tego uniknąć? Czy możliwe jest tanie podróżowanie? No i na czym w podróży można zaoszczędzić? Przedstawiamy praktyczny poradnik dla podróżników, którzy chcą przemierzyć świat, nie wydając przy tym kroci.