Polacy często kupują wakacje na krótko przed planowanym urlopem. W przypadku braku pogody w kraju, najchętniej decydujemy się na miejsce z gwarantowanym słońcem. Obecnie, ze względu na bezpieczeństwo i sytuację gospodarczą w najbardziej popularnych krajach turystycznych, zastanawiamy się nad wyborem miejsca wypoczynku. Na co zwrócić uwagę, aby mądrze kupić zagraniczne wakacje?
Wysoka gorączka i ból gardła? Nie lekceważ takich dolegliwości - to może być angina. Nieleczona choroba ma tendencję do nawracania oraz przechodzenia w przewlekły stan zapalny, który może spowodować bakteryjne zapalenie ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego czy nawet sepsę.
Samolot staje się coraz częściej wybieranym przez Polaków środkiem lokomocji. Największe zainteresowanie lotami samolotowymi odnotowuje się podczas letnich wakacji. W tym roku zmieniają się ulubione kierunki połączeń czarterowych - dotychczas najpopularniejsze egipskie kurorty ustępują miejsca Riwierze Tureckiej oraz greckim wyspom. Regularnymi liniami latamy natomiast przede wszystkim do wielkich miast europejskich i portów przesiadkowych.
Jeżeli na urlop wybieramy się do krajów, w których obowiązują takie waluty jak euro, funt brytyjski, dolar amerykański czy frank szwajcarski, najlepiej zabrać ze sobą pieniądze kupione w Polsce. Problem stanowić mogą inne, mniej popularne waluty. W tej sytuacji Expander radzi, aby zaopatrzyć się w kraju w euro i dopiero na miejscu część pieniędzy wymienić na lokalną walutę. Warto także oprócz gotówki, na wszelki wypadek, zabrać na wakacje kartę płatniczą.
Przed nami ulubiona pora roku wielu osób – lato, wakacje, czas urlopów i odpoczynku. Wszyscy chcemy w tym czasie wypocząć, jednak do zorganizowania sobie wycieczki każdy powinien podejść w sposób dopasowany do swoich potrzeb.
Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.
Podczas wakacji wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Tylko w czerwcu Centrum Personalizacji Dokumentów MSW przygotowało ponad 138 tysięcy tych dokumentów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że paszport możemy wyrobić u dowolnego wojewody na terenie całego kraju.
Zagraniczne wyjazdy wakacyjne dla dzieci wcale nie są nadzorowane, a co szóste krajowe kolonie czy obóz są prowadzone poza wiedzą kuratorium oświaty, sanepidu czy straży pożarnej - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie znaczna część dzieci może przebywać w nieodpowiednich warunkach, pod opieką nieodpowiednich osób.
Sprzyjająca i pogodna aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Od początku maja do 5 lipca utonęły już 124 osoby, a w całej Polsce tylko w miniony weekend woda pochłonęła aż 41 ofiar. Tymczasem by wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek. Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę.
Nareszcie nadszedł! Upragniony odpoczynek, długo wyczekiwany urlop staje się rzeczywistością. W euforii planujemy wyjazd, wybieramy ofertę, pakujemy walizki. W ferworze przygotowań pamiętajmy koniecznie o zabraniu podróżnej apteczki. Starannie skompletujmy wakacyjny niezbędnik, który zapewni nam urlop bez niespodzianek. Co powinno się znaleźć w naszej wyjazdowej apteczce?
Coraz więcej Polaków spędza wakacje w zagranicznych kurortach, ciesząc się słońcem, czystą wodą i wspaniałym hotelem. A co, jeśli okaże się, że nasze wakacje nie wyglądają jak na zdjęciach z katalogu? Jak wtedy dochodzić swoich praw?
Wakacje to czas, kiedy możemy zwolnić, odpocząć, zregenerować ciało i umysł zmęczone wieloma miesiącami ciężkiej pracy, stresu, braku snu i słońca. By odprężenie przyniosło wymierne efekty, czas urlopu warto wykorzystać także na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze.
Dlaczego lubimy wypoczywać na wyspach? Odpowiedź wydaje się prosta, szczególnie dla tych, którzy na co dzień mieszkają na kontynencie i wyspa dla nich to idealna przestrzeń na oderwanie się od codzienności. Zewsząd otoczona morzem, pełna zatoczek, plaż pozwala się wyciszyć i zregenerować. Wśród najpopularniejszych wysp znajdują się włoskie Sycylia i Sardynia.
Okres wakacyjny zachęca do dokładniejszego przyjrzenia się tematyce reklamacji imprezy turystycznej. Zyskują one coraz większą popularność, jednak świadomość praw korzystającego z takiej formy wypoczynku wciąż jest niska. Niezależnie od ceny wycieczki i trybu jej zakupienia biuro podróży zobowiązuje się dostarczyć nam pełnowartościową usługę. Jeżeli organizator nie wywiąże się z umowy i nie zapewni warunków, jakie obiecał w umowie, mamy możliwość złożenia reklamacji imprezy turystycznej.
Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Dla Policji to jednak czas wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących m.in. samochodami oraz autokarami, a policyjni wodniacy patrolują jeziora i rzeki, zwracając uwagę na wszystkich, którzy w upalne dni korzystają z kąpieli. Funkcjonariusze przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie.