Już blisko połowa Polaków deklaruje, że wyjeżdża na wakacje z biurem podróży – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK przez TNS Polska. Prawie trzy czwarte z nich deklaruje, że czyta umowy przed podpisaniem. Sondaże dotyczące usług turystycznych prowadzone od 2012 roku wskazują na to, że świadomość konsumentów stale rośnie. W tym czasie odsetek osób, które wiedzą, ile mają czasu na reklamację imprezy turystycznej wzrósł z 7 do 21 proc.
Od ubiegłego sezonu urlopowego liczba zadłużonych biur podróży w Polsce wzrosła o 27%, a ich łączne zadłużenie przekroczyło 3 mln złotych. Tak wynika z ostatnich danych Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej. Jeśli nie chcemy, aby nasz wypoczynek stał się koszmarem, warto byśmy sprawdzili m.in. wiarygodność płatniczą wybranego organizatora naszego wyjazdu.
Pełnia sezonu wakacyjnego już za chwilę, ale Polacy już od dłuższego czasu są dobrze przygotowani do nadchodzących urlopów. Jak wynika z badania tripsta.pl, podróżni z Polski swoje letnie podróże rezerwują z aż pięciomiesięcznym wyprzedzeniem. Czy na pewno jednak wiedzą jak przygotować się do wyjazdu, aby go dobrze wykorzystać? Dla tych, którzy pragną w pełni naładować akumulatory w te wakacje, przedstawiamy krótki niezbędnik efektywnego odpoczynku.
Obawy o to, że Wielka Brytania wystąpi z UE spowodowały, że znacząco wzrosły kursy walut obcych. To natomiast daje biurom podróży prawo do podwyższania ceny wycieczek, nawet jeśli zostały wykupione kilka miesięcy wcześniej. Expander radzi, co możemy zrobić w takiej sytuacji. Podpowiada też, jak obniżyć koszty, jeśli wyjazd zagraniczny organizujemy samodzielnie.
Zbliża się okres urlopowy. Jaki kierunek w tym roku wybiorą Polacy? Okazuje się, że wakacje lubimy spędzać aktywnie. To dobrze. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że eksploracja nowych miejsc oraz dzielenie czasu z bliskimi, zapewnia najlepszą regenerację. Urlop to również doświadczenie emocjonalne. Badania pokazują, że może on dostarczyć wrażeń silniejszych od myślenia o… wygranej na loterii. Jednak aby nasz wypoczynek był udany nie należy liczyć na szczęście. Najlepiej jest go odpowiednio wcześnie zaplanować. Dla spokoju i zdrowia.
Teoretycznie emerytura to całoroczne wakacje. Tymczasem każdy, kto zakończył już aktywność zawodową wie, że wcale tak nie jest i że wakacje są po prostu potrzebne. Każdemu.
Prawie 40 proc. więcej turystów z Polski chce tego lata odpoczywać w Chorwacji. To nie tylko efekt poszukiwania tzw. bezpiecznych kierunków. Porównanie kosztów wypoczynku przynosi zaskakujący efekt: wakacje nad Adriatykiem nie odbiegają pod tym względem znacząco od wyjazdu z biurem podróży nad polskie morze.
O urlopie letnim często myślimy już od początku roku. Teraz jest ostatni dzwonek, żeby nie tylko wybrać miejsce wakacyjnego relaksu, ale i zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych podczas wyjazdu. Jak zadbać o zdrowie wybierając się za granicę i w dalekie podróże? Warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach.
Nieważny lub zniszczony paszport oraz brak paszportu dziecka to najczęstsze przyczyny uniemożliwiające podróż za granicę. W ubiegłym roku 433 osobom odmówiono wyjazdu z kraju na Lotnisku Chopina w Warszawie. Tylko na Mazowszu kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej ze względu na wykupioną wcześniej wycieczkę.
Do rozpoczęcia wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, ale coraz ładniejsza aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, Policja przypomina, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.
Samodzielne zaplanowanie podróży czy wyjazdu urlopowego nie wymaga zmysłu organizacyjnego. Nie jest czasochłonne i przede wszystkim jest bezpieczne oraz pozwala zaoszczędzić nawet połowę kosztów, które poniesiemy wybierając się na wakacje z biurem podróży. Jak nie przepłacić, wybrać najlepszą opcję i móc w pełni cieszyć się z wyjazdu?
Zbliża się sezon letnich wyjazdów wakacyjnych, a wraz z nim - niestety - sezon bankructw biur podróży. Co roku docierają do nas informacje o upadkach większych i mniejszych touroperatorów, a w serwisach informacyjnych pojawiają się migawki z lotnisk, na których czekają zdezorientowani turyści. Sytuacja taka to nie tylko strata pieniędzy - o także zniszczone wakacyjne plany i bezpowrotnie utracony czas odpoczynku. Czy można się przed tym chronić?
Wczesna wiosna to często okres planowania wakacji. Najpopularniejszym terminem na wyjazd – zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi – są miesiące letnie, czyli lipiec i sierpień. W tym okresie oferty biur podróży nie przedstawiają się jednak atrakcyjnie cenowo. Jak zatem zaplanować ten wydatek, żeby wakacyjne leniuchowanie nie przyprawiało o stres związany z ponoszonymi kosztami?
Niektórzy z nas często tak samo nie mogą jak i nie chcą zostawiać swoich czworonożnych podopiecznych na głowie rodziny, czy przyjaciół lub też boją się pozostawiać je w zwierzęcych hotelach. Przy niedalekich podróżach, zwłaszcza samochodem, zabranie psa na wyprawę nie powinno stanowić problemu. Które z państw Europy oraz rejonów Polski, są najbardziej przyjazne dla podróżujących ze zwierzakiem?
2015 był trudnym rokiem dla branży turystycznej. Zamachy terrorystyczne, obawy wyjeżdżających przed uchodźcami oraz strajki w Grecji to powody, dla których nie wszystkie firmy obsługujące zagraniczne wyjazdy turystyczne zamknęły rok na plusie. Kłopoty, z jakimi radzić musiały sobie biura podróży i agencje turystyczne odzwierciedlają również dane z Krajowego Rejestru Długów – w ciągu zaledwie pół roku notowane zadłużenie biur i agencji turystycznych wzrosło o ponad 3 miliony złotych.