Lato to czas, który sprzyja aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda, dłuższe dni, a także perspektywa założenia kąpielówek czy bikini skłania wiele osób do podjęcia treningów. Czasem jest to czysta rekreacja w postaci wypoczynkowych przejażdżek na rowerze czy joggingu, a czasem początek prawdziwej przygody ze sportem. Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się także na aktywne wyjazdy do ciepłych krajów, żeby popływać, ponurkować lub pożeglować.
Jak wynika z przedświątecznych sond, książka jest jednym z najczęściej kupowanych upominków pod choinkę. Coraz częściej otrzymujemy również w prezencie jej nowoczesny odpowiednik, czyli ebooka. E-czytanie stało się bardzo popularne. Podczas e-lektury najchętniej korzystamy z czytników – ponad 87% wskazań, tabletów – 8% oraz ze smartfonów i komputerów (2 i 3%), co sprawdziła firma Virtualo badając profil e-czytelnika. Jak w dzisiejszych czasach przepełnionych elektroniką powinniśmy zadbać o oczy?
Ponad jedna trzecia Polaków ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 procent ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu – takie wnioski płyną z badania CBOS zrealizowanego na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Wyniki innych badań pokazują, że nawet co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty. Nie dziwi więc fakt, iż Polacy masowo zmagają się z mniejszymi lub większymi wadami wzroku.
Ostrość widzenia po 40 roku życia zaczyna spadać. Odczuwasz to w codziennych sytuacjach – coraz trudniej czytasz wiadomość sms albo etykiety na produktach w sklepie. Odsuwasz przedmioty coraz dalej, by wyraźnie zobaczyć ich szczegóły? Brzmi znajomo?... To zjawisko, z którym prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć każdy z nas: prezbiopia.
Możliwość rezygnacji z okularów i soczewek to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad laserową korekcją wzroku. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku. Wiedza na temat laserowej korekcji wzroku jest jednak nadal niewielka - wynika z rozmowy z lek. med. Robertem Matusikiem.
Kolejki pacjentów na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce rosną z każdym rokiem. Obecnie trzeba na niego czekać średnio 2,5 roku, a są miejsca w kraju, gdzie jest to nawet 6 lat. Zdaniem ekspertów, jeśli nie zwiększy się liczba zabiegów wykonywanych rocznie, do 2020 roku kolejka oczekujących powiększy się do 1 miliona pacjentów. Problemem jest też wysoki koszt operacji, który refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zaćma, nazywana także kataraktą, to choroba wzroku, powodująca zmętnienie soczewki. Jej skutkiem są zaburzenia w ostrości widzenia, mogące prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Najbardziej powszechna jest odmiana zaćmy związana z wiekiem, co nie oznacza, że zapadają na nią wyłącznie seniorzy. Obecnie coraz częściej odnotowuje się zachorowania nawet u osób po czterdziestce. Na szczęście istnieją sposoby całkowitego wyleczenia tej choroby. W Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób.
Zazwyczaj dolegliwości wzroku przypisuje się osobom starszym. Istnieje jednak choroba, która nie przejmuje się wiekiem i często występuje też u ludzi młodych. Jaskra, bo o niej mowa, otrzymała miano przypadłości cywilizacyjnej XXI wieku. Nie można jej bagatelizować, gdyż wg statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba ta przyczyniła się do utraty wzroku już u ok. 7 mln osób na świecie.
Zaćma to jedna z najczęściej spotykanych chorób oczu. Szacuje się, że na wywołane przez nią zaburzenia wzroku choruje ponad 800 tys. Polaków. Przy braku skuteczności leczenia farmakologicznego jedynym sposobem na odzyskanie idealnego wzroku jest wszczepienie nowej, sztucznej soczewki, w miejsce zmętniałej naturalnej. Dzięki takiemu zabiegowi zarówno młodzi, jak i starsi ludzie cierpiący na zaćmę, mogą odzyskać pełną sprawność widzenia.
Za oknami jesień, czas długich wieczorów i zmiennej pogody. To także trudny czas dla okularników i ich okularów. Wiedzą oni doskonale, że zaparowania, zabrudzenie czy zarysowanie na powierzchni szkieł bardzo negatywnie wpływają na komfort widzenia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że wiele z podejmowanych prób czyszczenia niszczy szkła i oprawki. O czym powinniśmy pamiętać, chcąc zapewnić okularom jak najdłuższą trwałość?
Pacjenci interesujący się laserową korekcją wad wzroku mają wiele wątpliwości i pytań. Część z nich to kwestie poruszane praktycznie przy każdym badaniu.
Pora jesienno - zimowa to szczególnie trudny okres dla kierowców. Pogarszają się warunki pogodowe, a wraz z nimi widoczność na drogach. Zmrok zapada bardzo wcześnie, a cały dzień panuje tzw. szarówka, szczególnie niekorzystna dla naszych oczu.
Obecnie na rynku oferowana jest ogromna ilość najprzeróżniejszych okularów przeciwsłonecznych w odważnych kształtach i kolorystyce, co przyciąga wzrok klientów. Sprzedawcyoczywiście twierdzą, że wszystkie zapewniają stuprocentową ochronę oczu - ile jest prawdy w ich stwierdzeniach?
W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2 milionów osób. Połowa z nich znajduje się w rejestrach osób z cukrzycą rozpoznaną i leczoną, zaś pozostałe 50% to przypadki cukrzycy nierozpoznanej i nieleczonej. Inaczej rzecz ujmując: 50% diabetyków nie przeprowadza samokontroli, zwiększając tym samym ryzyko powstania powikłań cukrzycy czy też w skrajnych przypadkach zagrożenia życia.
Wiemy już, jakie książki nagrodzono w pierwszej edycji konkursu Książka Audio 2008. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali 11 maja 2009 r. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.