Ilu Polaków pije i pali? Jak wynika z danych GUS-u, tych którzy palą papierosy i piją wódkę jest z każdym rokiem mniej. Zmieniły się zwyczaje dotyczące spożywania alkoholu - częściej wybieramy piwo zamiast wódki i rzadziej sięgamy po papierosy.
Niewłaściwe raczenie się alkoholem prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, które ogólnie nazywane są kacem. Jak wynika ze danych pogotowia ratunkowego, szczególnie w okresie świątecznym, wzrasta liczba wyjazdów do osób upojonych i doświadczających nawet zagrożenia życia z powodu zatrucia alkoholem. Warto więc serwować sobie mocniejsze trunki rozsądnie i tym samym zadbać o dobre samopoczucie następnego dnia.
Wódka gości na polskich stołach z okazji świat, imienin, urodzin i niemal wszelkich innych uroczystości. Wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych w naszym kraju. Napój nie służy jednak tylko świętowaniu, ma znacznie więcej zastosowań. Poniżej niektóre z nich.
Dan Aykroyd to nie tylko utalentowany aktor i gwiazdor "Pogromców duchów". To również producent wódki.
W Polsce została wstrzymana sprzedaż wszystkich wysokoprocentowych alkoholi pochodzących z Czech - zdecydował Główny Inspektor Sanitarny. Zakaz sprzedaży czeskich alkoholi w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych nie obejmuje piwa i wina. Sprawa ma związek z przypadkami zatrucia metanolem w Republice Czeskiej, którego źródłem jest sfałszowany alkohol sprzedawany na terenie tego kraju.
Polacy coraz chętniej będą sięgali po whisky, której sprzedaż do 2016 r. wzrośnie o ponad połowę, a także po wódki smakowe. Stracą na znaczeniu za to wódki czyste. Prognozy przewidują także rosnącą popularność napojów określanych mianem „ready to drink”, czyli gotowych drinków wyprodukowanych na bazie alkoholi mocnych.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych. Nowelizacja określa wymogi dla wódek czystej i smakowej, które można znakować na etykiecie oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”. Wódki takie będzie można produkować tylko z tradycyjnych polskich surowców - zbóż lub ziemniaków.
Polacy przepili przez rok 26 mld zł. Za połowę tej kwoty kupiliśmy piwo. Za 37 proc. wódkę. Choć sprzedaż procentowych trunków rośnie, to wartość rynku maleje. Powód? Pijemy coraz więcej tanich alkoholi. W ostatnich miesiącach - jak pisze portal Money.pl - na znaczeniu zyskują dyskonty i hipermarkety. To tam Polacy szukają cenowych okazji. Przez dwa lata - od 2008 do 2010 roku - udział najtańszych piw w całym rynku wzrósł z 16 do 23 proc.
Większość dorosłych Polaków pije alkohol. Abstynentami są nieliczni, jednak w ciągu ostatnich lat ich liczba wzrasta. Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest piwo, spada natomiast popularność wódki - wynika zbadania CBOS. Spożywanie alkoholu, jak również to, jaki jego rodzaj i jak często się pije, zależy głównie od płci i wieku. Najwięcej pijących alkohol jest wśród najmłodszych, seniorzy piją najmniej. Abstynencję najczęściej deklarują starsze panie.
Picie wina przedłuża życie- twierdzą naukowcy, najnowsze badania dowodzą, iż osoby pijące wino żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem niż amatorzy innych trunków.
Starsi ludzie w wyborze rodzaju alkoholu kierują się przede wszystkim jakością, rzadziej ilością. Mimo spadku ilości spożycia trunków, badania donoszą że wartość sprzedaży będzie rosnąć.