Istnieje związek między osłabionym zmysłem węchu i ryzykiem rozwoju depresji w starszym wieku, mówią eksperci z Johns Hopkins Medicine.
Dodaj trochę pikantnych przypraw do posiłku o niskiej zawartości sodu, a jeśli masz ponad 60 lat, nie dostrzeżesz braku soli. To może być dobry sposób na ograniczenie soli w diecie.
Pies może być „narzędziem diagnostycznym" w zakresie rozpoznawania raka płuc. Jak się okazuje, czworonogi są w stanie wyczuć ten nowotwór.
Zapach ma wpływ na zapamiętywanie. Zmysły mają istotne znaczenie dla procesu zapamiętywania i uaktualniania wspomnień. Jak u Prousta - smak magdalenek wywołał u niego określone reminescencje - tak określony aromat też nie pozostaje bez znaczenia dla pamięci.
Badacze z Michigan State University odkryli, że osłabienie węchu miało związek z prawie 50 proc. wyższym ryzykiem śmierci w ciągu kolejnej dekady w przypadku osób w wieku powyżej 70 lat.
Uczeni z Manchesteru odkryli, że związek, który wytwarza się tak, by przypominał zapach drzewa sandałowego, może stymulować nasze mieszki włosowe, zapobiegając utracie włosów.
W nowym badaniu odkryto związek pomiędzy osłabieniem zmysłu węchu i wcześniejszą śmiercią.
Koszmarne sny mogą sprawić, że nocny odpoczynek zamiast odprężenia i nowej energii, przynosi niepokój i znużenie. Wiadomo było od jakiegoś czasu, że koszmary mogą być spowodowane stresem, teraz ustalono, że może je wywoływać nawet nieprzyjemny zapach.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Chicago, aż 94 procent osób starszych niedowidzi lub niedosłyszy. Co więcej, istotna część ludzi w starszym wieku nie jest w stanie odczuwać zapachów i smaków tak intensywnie jak niegdyś.
Naturalny zapach ciała rzeczywiście zmienia się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym staje się przyjemniejszy i mniej intensywny.
Niewielka ilość masła orzechowego i linijka mogą stanowić zestaw diagnostyczny - umożliwiają potwierdzenie choroby Alzheimera w jej wczesnym stadium, mówią amerykańscy naukowcy.
Opracowano i udoskonalono urządzenie zapewniające osobom sparaliżowanym - w tym także dotkniętym najpoważniejszym zespołem zamknięcia - lepszą kontrolę nad otoczeniem i komunikację.
Osłabienie węchu nie jest rzadkością i może mieć wiele przyczyn, a jedną z jego konsekwencji jest to, że ulubione posiłki wydają się mniej smaczne.
Wraz z wiekiem nierzadko doświadcza się pogorszenia wzroku i słuchu. Nie tylko jednak te zmysły zaczynają „szwankować", okazuje się, że powonienie także ulega osłabieniu.