Budząca się do życia przyroda w okresie świąt wielkanocnych zachęca do dbałości o nasz wygląd i dietę, by czuć się pięknym i zdrowym już w pierwszych dniach wiosny. Jedzenie jest przyjemnością, zwłaszcza dobre i w miłym rodzinnym.
Kurkuma powstająca ze sproszkowanego korzenia i podziemnej łodygi ostryżu, zwanego też szafranem indyjskim, to silny antyoksydant, o kilkakrotnie mocniejszym działaniu niż witamina E. Zawiera witaminy i minerały; od lat ma zastosowanie kulinarne i medyczne.
Jak donosi National Enquirer, 76- letnia Elisabeth Taylor ma poważne kłopoty zdrowotne. W wyniku wieloletniego przyjmowania środków przeciwbólowych na chroniczny ból pleców i biodra przeżywa kryzys zdrowotny.
Naukowcy wciąż odkrywają nowe metody leczenia i powstrzymywania wielu chorób. Być może dzięki przeprowadzonym niedawno badaniom w przyszłości możliwe stanie się powstrzymanie lub nawet cofnięcie zwłóknienia wątroby.
Wielu ludzi w średnim i starszym wieku może mieć w czasie Świąt Bożego Narodzenia kłopoty ze zdrowiem, obfite posiłki nierzadko nadmiernie obciążają nasz organizm. Koreańscy naukowcy opracowali z Instytutu Bionauki i Biotechnologii (Institute of Bioscience and Biotechnology) opracowali specjalną wtyczkę do telefonu, która w nieskomplikowany sposób umożliwi sprawdzenie stanu wątroby.
Pluskwica groniasta występuje głównie w Ameryce Północnej, przy tworzeniu preparatów zdrowotnych wykorzystuje się jej korzenie. Zioło to jest przydatne w łagodzeniu objawów menopauzy. Dotychczas pluskwica nie była szczególnie popularna w środowisku medycznym, ale tym chętniej sięga się po nią, im większe efekty uboczne notowane są w związku ze stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
Powinny go pić dzieci w okresie wzrostu, u których zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, jak również osoby starsze, zagrożone niedoborem wapnia i osteoporozą. Nie powinny zapominać o nim kobiety w ciąży – pomoże bowiem zniwelować ewentualne niedobory tak potrzebnego w tym okresie kwasu foliowego, a także panie w czasie menopauzy – wartościowe składniki soku złagodzą jej przebieg.
Ostropest plamisty jest jednym z najlepiej znanym naukowcom ziołem, ale medycyna konwencjonalna wciąż nie wykorzystuje jego właściwości na szerszą skalę. Tymczasem, ekstrakt z tej rośliny, z którego wytwarzane są tabletki i kapsułki, jest cennym źródłem antyoksydantów oraz witamin C i E. Powszechnie ostropest wykorzystuje się do leczenia wątroby.
Coraz krótsze dni, deszcze, chłód…Nawet osoby w pełni zdrowia jesienią nie czują się najlepiej. A co mają powiedzieć ci, którzy mają kłopoty kardiologiczne, albo stale są zmęczeni. Może warto przy okazji sprawdzić poziom koenzymu Q10?
24 października 2007 w Pałacu Pugetów w Krakowie rozpoczyna się cykl debat społeczno-medialnych poświęconych propagowaniu profilaktyki zdrowotnej wśród kobiet. To sekwencja spotkań popularyzujących najnowsze metody zapobiegania różnym groźnym chorobom cywilizacyjnym (między innymi nowotworowym, chorobom układu krążenia, otyłości, osteoporozie). Cykl potrwa od października do maja 2008.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest tym bardziej niebezpieczne, że zazwyczaj latami przebiega bezobjawowo. Tymczasem zagrożenie chorobą rośnie. W ubiegłym roku do szpitali w naszym regionie trafiło aż 4,7 tys. chorych na WZW C, gdy jeszcze rok wcześniej było ich 3 tys. - alarmuje Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.
Komponując codzienny jadłospis powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kaloryczność produktów, ale także na ilość zawartych w nich węglowodanów.
Nie można czuć się najlepiej, kiedy lekarz stwierdzi u nas zespół przewlekłego zmęczenia. I zamiast martwić się, czy nie trawi nas jakaś bardzo groźna choroba, warto ustalić czy "sprawcą" zamieszania nie jest koenzym Q10, a właściwie jego niedobór.
Naukowcy z University of Michigan przeprowadzili badania, z których wynika, że spożywanie wiśni może znacząco obniżyć poziom cholesterolu, trójglicerydów, insuliny i glukozy. Antocyjaniny, barwniki występujące w owocach przyczyniają się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu krążenia.
Amerykańscy naukowcy znaleźni sposób na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Badania, którym przewodziła Dr Regina Santella polegają na analizie DNA pacjenta na podstawie pobranej od niego próbki krwi. Są one pierwszymi, które umożliwiają wczesne zdiagnozowanie raka wątroby u osób cierpiących na jej zapalenie.