Dramaturgia węgierska, zwłaszcza współczesna, cieszy się w Polsce niemałym powodzeniem. W tym roku na miłośników madziarskiego teatru czeka cykl czytań performatywnych „TEATR.HU” organizowanych przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI). Czytelnicy mogą się również zapoznać z niedawno wydaną antologią „Wróg ludu i inne dramaty węgierskie” (ADiT). Wszystko to w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.
Cykle wydarzeń i spotkań organizowanych pod egidą Roku Kultury Węgierskiej w Polsce nie są jeszcze nawet na półmetku, a uczestnicy już mieli okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach przybliżających madziarską literaturę i sztukę. Kolejne 12 miesięcy zapowiada się jeszcze ciekawiej oraz intensywniej. Czekają nas m.in. przeglądy filmów węgierskich, wystawy malarstwa czy fotografii, spotkania z dramaturgią, designem, muzyką i tańcem! Kraj znad Dunaju będzie też gościem specjalnym wielu ogólnopolskich festiwali.
Zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku nie tylko pozwoliło utrzymać niepodległość, ale także uchronić Europę przed bolszewicką inwazją. Niewiele osób wie, że w słynnym „cudzie nad Wisłą” swój udział mieli także Węgrzy. Nie wiadomo, czy byłaby wygrana polskiej armii, gdyby nie transport z Węgier z amunicją, który dotarł do Skierniewic niemalże w przededniu walki. Trwający właśnie Rok Kultury Węgierskiej to idealny moment, aby przypomnieć ten jeden z wielu przykładów solidarności węgiersko-polskiej.
WOd maja 2016 do końca 2017 roku będziemy obchodzić w Polsce Rok Kultury Węgierskiej. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służyć ma nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwolić także na zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych.
Jesienią, gdy winogrona dojrzewają, miłośnicy wina mają szansę zobaczyć jak zaczyna się produkcja ich ulubionego trunku. Uczestnictwo w winobraniu a potem wielkie świętowanie wraz z zadowolonymi ze zbiorów producentami, może być niezapomnianym przeżyciem. W Europie jest wiele regionów znanych z produkcji boskiego napoju, niektóre z nich są szczególnie atrakcyjne dla turystów.
Popularność wśród turystów państwo Madziarów zyskało ze względu na wyjątkowe cechy tamtejszej kultury, w skład których wchodzą m. in. odrębność etniczna oraz starannie pielęgnowana tradycja historyczna. Poza tym klimat Węgier sprzyja szerokiej ofercie tego kraju w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego i nie brak tu ciekawych zabytków wzbogacających wiedzę i wrażenia estetyczne zwiedzających. Nic dziwnego, że Węgry są dla turystów krajem niezwykle atrakcyjnym.
Częstotliwość rozmów z Bogiem ma związek z miejscem zamieszkania. Sondaż przeprowadzony przez redakcje miesięcznika Reader's Digest w różnych zakątkach świata wykazał, że Wschód częściej zwraca się ku Bogu niż Zachód.
83-letnia mieszkanka Budapesztu znana jako „Latajaca Gizi" została aresztowana za włamanie. Staruszka jest recydywistką, zatrzymano ją po raz kolejny, wspomnianym procederem zajmuje się już od pięćdziesięciu lat.
Słynny na całym świecie węgierski operator filmowy László Kovács zmarł wczoraj w Beverly Hills w Los Angeles. Miał 74 lata.
Zwiększa się liczba firm farmaceutycznych, które rejestrują swoje leki za granicą. Jak twierdza przedsiębiorcy, takie postępowanie jest mniej kłopotliwe i przebiega sprawniej.
Polskie Radio Wrocław wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej poszukuje dwóch bohaterów. Mężczyźni 50 lat temu zawiesili sztandar węgierski na wrocławskim ratuszu. Spontaniczny odzew na rewolucję 1956 roku, to piękna karta w polskich dziejach - uważają historycy.