20 lat temu w Polsce stwierdzano prawie 400 tys. kradzieży z włamaniem rocznie. W 2017 r. było to już tylko 65,5 tys. tego rodzaju przestępstw, na dodatek wykrywalność wzrosła z 23,5 do 36,5 proc. Mimo tych dobrych wiadomości, warto przy wyjeździe na wakacje zadbać o bezpieczeństwo mieszkania.
Media bardzo często donoszą o udaremnionych próbach włamań do mieszkań i domów. Stróżom prawa udaje się złapać złodziei na gorącym uczynku, ponieważ zostali błyskawicznie powiadomieni przez sąsiadów, którzy zauważyli podejrzane osoby lub usłyszeli dziwne hałasy zza ściany.
Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który usiłował włamać się do mieszkania sąsiadki poprzez własnoręcznie wybitą dziurę w ścianie. Mężczyzna usłyszał zarzuty, a Prokurator Rejonowy zdecydował o objęciu go policyjnym dozorem.
Pieniądze, zegarki, komputery, sprzęty AGD, wyposażenie wnętrz – to tylko niektóre z najpopularniejszych przedmiotów, które stały się łupami polskich włamywaczy. Wśród rzeczy, które giną trafiają się także nietypowe obiekty jak np. odzież, bielizna, pościel, a nawet artykuły chemiczne i toaletowe.
Według danych komendy Głównej Policji, w okresie wakacyjnym 2015, stwierdzono prawie 12 tys. włamań z kradzieżą, z czego co piąte dotyczyło domów i mieszkań. Niestety, sezon urlopowy to nie jedyny okres wzmożonej działalności złodziei - pod uwagę należy wziąć również dni świąteczne i wolne od pracy.
Blisko 107 tys. włamań do mieszkań dokonano w minionym roku w Polsce – pokazują statystyki Komendy Głównej Policji. Jednak aż 83 proc. mieszkań nie jest właściwie zabezpieczona. Poza solidnymi drzwiami i oknami najlepszą ochroną domu lub mieszkania może być czujny sąsiad.
Tylko w ubiegłym roku odnotowano 103 tys. przypadków kradzieży z włamaniem - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Włamanie do mieszkania to jedno z zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę w okresie urlopowym. Jak zabezpieczyć mieszkanie czy dom, aby móc beztrosko wypoczywać, podpowiada Expander.
W ręce katowickiej policji wpadł nietypowy opryszek - 50-letni Roman F., czyli jak nazwali go stróże prawa człowiek-pająk. Wspinaczka "spidermana" na siódme piętro jednego z bloków na katowickim osiedlu Tysiąclecia i włamanie do mieszkania zakończyła się fiaskiem. Mężczyzna wychdząc z okradzionego mieszkania z łupem wartym kilka tysięcy złotych, wpadł wprost na policjanów.
Gotówka, alkohol, a nawet markowe kremy to tylko niektóre z najpopularniejszych łupów polskich włamywaczy. Eksperci Ergo Hestii sprawdzili, jakie rzeczy są najczęściej kradzione z naszych domów i mieszkań.
Zbliżające się święta Wielkanocne to czas, kiedy część z nas wyjedzie do swoich rodzin. Wybieramy się w dalekie trasy samochodem, długie podróże pociągiem i na kilka dni pozostawiamy nasze mieszkania bez opieki. Najbliższe dni to także czas zakupów i świątecznych przygotowań, bądźmy więc w tych dniach ostrożni, przestrzegają policjanci.
Co roku przed zbliżającym się Świętem Zmarłych policja organizuje ogólnopolską akcję Znicz. O bezpieczeństwo pieszych i kierowców zadba w tym roku ponad 10 tysięcy policjantów. Funkcjonariusze apelują nie tylko o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i cmentarzach, ale także o zabezpieczenie przed włamaniem pozostawionych bez dozoru domów i mieszkań.