Obsesyjne sprawdzanie każdej wiadomości i powiadomienia o aktywności znajomych, ciągłe odświeżanie poczty elektronicznej czy przeglądanie newsów w czasie wolnym świadczy o tym, że chęć bycia online jest już nie tylko naszym nawykiem, lecz także nałogiem. Zdaniem psychologów, by się od nich uwolnić, najlepiej zacząć od małych kroków. Warto na przykład ustalić sobie limity czasowe na korzystanie z internetu i mediów społecznościowych. Całkowity detoks zamiast pomóc może się stać źródłem dodatkowego stresu.
Oglądanie pornografii może powodować zaburzenia erekcji i dotyczy to już relatywnie młodych mężczyzn.
Poznaliśmy szczegóły autopsji Carrie Fisher. W ciele aktorki znaleziono wiele niebezpiecznych substancji.
Picie alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu opioidowych środków przeciwbólowych silnie zaburza oddychanie, szczególnie u osób starszych.
W ciągu minionych 10 lat liczba internautów w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie. Z internetu regularnie korzysta 65% dorosłych Polaków, podczas gdy w 2006 roku ten wskaźnik był o połowę niższy i wynosił 31% – wynika z badania „Korzystanie z internetu” przeprowadzonego przez CBOS. Od sieci najbardziej uzależnieni są najmłodsi badani – 100% osób w wieku od 18 do 24 lat regularnie korzysta z Internetu, a z roku na rok coraz więcej internautów (obecnie aż 86%) łączy się z siecią poprzez urządzenia mobilne. Coraz większą grupę Polaków dotyka tzw. zespół uzależnienia od internetu. Wystarczy, że nastolatek spędza w sieci ponad 2 godziny, a dorosły ponad 3 godziny dziennie.
W Internecie można znaleźć niemal wszystko. To największa biblioteka, kanał informacyjny, miejsce spotkań, dostawca rozrywki, etc. Z tego powodu potrafimy spędzać przed ekranem komputera wiele godzin dziennie. Może to jednak prowadzić do uzależnienia - taki problem najczęściej dotyczy młodych ludzi, ale narażeni także są starsi.
Skala uzależnień nieustannie rośnie. Pojawiają się też nowe zagrożenia, które mogą dotknąć ludzi będących dotychczas poza zasięgiem jakiegokolwiek nałogu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z trwania w uzależnieniu, nie mniejsza liczba odsuwa od świadomości tę myśl, oszukując siebie i bliskich. Na szczęście, medycyna jeszcze nigdy nie była tak przygotowana do walki z uzależnieniami, jak współcześnie. Coraz częściej pomaga pacjentom w sposób przynoszący oczekiwane efekty.
Ponad połowa Polaków (60%) deklaruje, że korzysta z telefonu przynajmniej raz na godzinę lub nawet co kilka, kilkanaście minut. Tylko co czwarty ankietowany uważa, że robi to najwyżej kilka razy dziennie, a zaledwie 13% bierze do ręki telefon raz lub dwa razy dziennie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PAYBACK, co trzeci Polak nie jest w stanie rozstać się ze swoim telefonem na 24 godziny.
Otyli ludzie słabiej sobie radzą z dokonywaniem odpowiednich wyborów niż, ci którzy są szczupli, uważają badacze University of Manitoba.
Mimo dość ostrożnej oceny gier komputerowych w związku z ich różnym wpływem na sfery życia, mogą być docenione i to nie tylko ze względu na rozrywkę, jakiej dostarczają - pomagają schudnąć.
Z okazji Dnia Kobiet ponownie głośniej mówi się o konieczności walki z przemocą wobec kobiet. Przemoc ma poważne konsekwencje zarówn psychiczne, jaki fizyczne. Teraz ustalono, że panie, które doświadczały tego problemu, cechują się wyższym ryzykiem udaru.
Dwie trzecie Polaków odczuło w ostatnich latach zwiększenie tempa życia u siebie i swoich bliskich. Jednym z odczuwanych skutków tej zmiany jest uzależnienie od informacji i poczucie ich nadmiaru – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Odpuść FOMO”.
Seniorzy stanowią największą grupę wiekową, która czuka leczenia przy pomocy narkotycznych leków przeciwbólowych, mówią medycy Nowego Jorku.
Od naszej siły woli zależy, czy zdecydujemy się na rzucenie palenia, podejmiemy wysiłek odchudzania czy pozbędziemy jakiegoś brzydkiego nawyku. Wszystko to jest procsualne i wymaga czasu, by osiągnąć sukces. Nierzadko zdarza nam się załamanie i trzeba zaczynać od początku. Na szczęście istnieją techniki wzmacniania woli, dzięki nim mamy większe szanse na powodzenie naszych przedsięwzieć.
Nowe badania wykazały, że granie w Tetris już przez trzy minuty może pomóc zmniejszyć ochotę na papierosy, alkohol, kawę, żywność, seks i sen, etc.