Najwyraźniej możliwość zarobienia pieniędzy jest bardzi silną motywacją do dokonywania pewnych zmian. Okazuje się, że chęci do rzucenia palenia i efektywność walki z nałogiem są większe, gdy można na tym zarobić, w porównaniu do innych metod zaprzestania palenia.
Najwyraźniej prawdą jest, że „aptyt rośnie w miarę jedzenia" - im więcej kalorii sobie dostarczasz, tym mózg silnejsze sygnały wysyła, by zjeść jeszcze więcej.
Alkohol i tytoń należą do największych zagrożeń dla zdrowia ludzi w krajach rozwiniętych, wynika z nowego raportu. Te używki powodują więcej zgonów, przypadków niepełnosprawności i uzależnień niż nielegalne narkotyki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia dostarczamy sobie zbyt dużo cukru w diecie i więcej energii powinniśmy zyskiwać z innych składników odżywczych. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ cukier nie znajduje się jedynie w produktach, które kojarzymy jako słodkie, np. słodyczach, ale „ukryty" jest w rozmaitych artykułach, m. in. ketchupie, sosach, etc. Warto jednak szczególnie uważać na ilość cukru w diecie, bo jego nadmiar może silnie zaburzać pracę organizmu.
Większość z nas obecnie nie potrafi się już obyć bez podłączonego do Internetu telefonu i zainstalowanych w nim komunikatorów. Za ich pomocą jesteśmy ciągle na bieżąco z tym, co dzieje się u rodziny i znajomych. Do tego stopnia jednak jesteśmy zaangażowani w aktywność online, że nierzadko prowadzi to do uzależnienia. Okazuje się też, że ma ono związek z poczuciem samotności, lęku i zagrożenia.
Marihuana może być pomocna w walce z nałogami, pomaga trzymać się z daleka od alkoholu i kokainy, mówią badacze z Scripps Research Institute w La Jolla.
Dlaczego ludzie nieustannie siedzą „z nosami w telefonach"? To może być uzależnienie, ale specyficzne... Tak chętnie i nadmiernie korzystamy ze smartfonów, bo potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi.
Cukier wpływa na sposób działania mózgu i zaburza zdolności poznawcze, jeśli jest go za dużo.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że nadmierne granie w gry video powinno znleźć się na oficjalnej liście zaburzeń psychicznych. „Gaming disorder" stanowi coraz powszechniejszą dolegliwość.
Stres nie jest dobrym doradcą. Pod jego wpływem ludzie podejmują złe decyzje.
Jeśli wypijasz nadmierne ilości alkoholu, procesy starzenia się znacząco przyspieszają.
Podobno od wszystkiego można się uzależnić i choć najczęściej nałogi związane są z określonymi używkami, także sposób spędzania czasu i pewne zachowania zyskują taki charakter, w tym praca. Okazuje się, że pracoholizm nie tylko sam w sobie może stanowić problem, ale także wiązać się z kłopotami psychicznymi.
Odżywianie się jest związane z naszymi emocjami, jemy więc nie tylko po to, by nie być głodnym, ale także z wielu innych powodów. Stąd mówi się o zaburzeniach odżywiania, które mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku i obojga płci. Jednym z nich jest przejadanie się. Zobacz, jak zdiagnozować problem i i jak go rozwiązać.
Podobno od wszystkiego można się uzależnić, a wiele zależy tu od naszej osobowości i pewnych czynników zewnętrznych. Okazuje sie, że opalanie się również może stać się nałogiem.
Obsesyjne sprawdzanie każdej wiadomości i powiadomienia o aktywności znajomych, ciągłe odświeżanie poczty elektronicznej czy przeglądanie newsów w czasie wolnym świadczy o tym, że chęć bycia online jest już nie tylko naszym nawykiem, lecz także nałogiem. Zdaniem psychologów, by się od nich uwolnić, najlepiej zacząć od małych kroków. Warto na przykład ustalić sobie limity czasowe na korzystanie z internetu i mediów społecznościowych. Całkowity detoks zamiast pomóc może się stać źródłem dodatkowego stresu.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem