Ludzie ograniczający czas spędzany na Facebooku palą mniej papierosów, są bardziej aktywni i lepiej się czują.
Jeśli chcesz rzucić palenie papierosów, największe szanse masz na to, gdy pomoże ci w tym terapeuta czy jakaś grupa terapeutyczna. Samodzielne działanie często jest skazane na porażkę.
Social media (media społecznościowe) mają nas duży, nie zawsze jednak korzystny, wpływ. Z jednej strony umożliwiają pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi, rodziną, czy ludźmi o podobnych zainteresowaniach, z drugiej jednak wywołują negatywne emocje: zazdrość, żal i niższą samoocenę. Co więcej, mogą uzależniać...
Według angielskich uczonych uzależnienie od ćwiczeń fizycznych jest prawie czterokrotnie częstsze wśród osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.
Przed Świętami trzeba kupować, bo to przecież specjalny czas i każdy chce, by był wyjątkowy, po Bożym Narodzeniu z kolei ruszają wyprzedaże i stanowią „okazje", z których trudno zrezygnować. W ten sposób mamy ponaddwutygodniowy sezon zakupowy, w którym niemal każdy wydaje za dużo, szczególnie zaś narażeni na rozwój objawów są zakupoholicy. Teraz symptomy szczególnie się rozwijają, ponieważ coraz częściej kupujemy też online.
Od jakiegoś czasu dietetycy doskonale wiedzą, że niektóre produkty spożywcze uzależniają i ostrzegają przed nimi konsumentów. Część artykułów dostępnych na półkach sklepowych wykazuje wręcz cechy charakterystyczne narkotyków i innych używek. bez których osoby uzależnione nie mogą się obejść. Oto kilka tych, które mogą doprowadzić do prawdziwego nałogu.
Kulinarne specjały to jeden z charakterystycznych elementów Świąt i trudno jest pozostawać na diecie, kiedy na wyciągniecie ręki są pyszne ryby, pierogi czy makiełki. No i nie można wręcz oprzeć się bożonarodzeniowym słodkościom, takim jak piernik, makowiec, czy sernik. Oczywiście częściowo odpowiada za to określony nastrój, czyli poczucie wyjątkowości świątecznego czasu, prawda jest jednak i taka, że o każdej porze roku nie jest łatwo zrezygnować ze słodyczy - uczeni mówią, dlaczego.
W nowych badaniach odkryto, że medytacja może mieć pozytywne efekty przeciwbólowe, pozwala zmniejszyć dawkę leków opioidowych stosowanych na silne dolegliwości bólowe.
Producenci jedzenia nie żałują cukru w swoich produktach, także tych, które nie są słodyczami. Wszystko dlatego, że znacznie poprawia smak i dzięki temu zwiększa sprzedaż. Okazuje się jednak, że nie tylko eksperci zwracają uwagę na to, że artykuły spożywcze są za słodkie, sami konsumenci także tak je postrzegają.
Międzynarodowe badania pokazują, że coraz więcej ludzi pije alkohol. Do 2030 roku połowa światowej populacji będzie sięgała po coś mocniejszego, a jedna czwarta co najmniej raz w miesiacu przekroczy zalecane dawki trunków.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy podała wytyczne dotyczące tego, ile czasu małe dzieci powinny spędzać przed ekranami urządzeń elektronicznych.
Trudno sobie wyobrazić Święta Wielkanocne bez mazurków, babek i sernika. Nie warto sobie odmawiać słodkości, ale umiar ma tu szczególne znaczenie - pamiętaj, że cukier uzależnia.
Jeśli chcesz wypracować zdrowe nawyki, ćwicz mózg podobnie jak mięśnie - powtarzalność określonych czynności przeradza się w nawyk i tylko tak możemy wypracować sobie regularność określonych zachowań.
Alkohol zaburza pamięć i wywołuje silną chęć ponownego sięgnięcia po kolejny „napój wyskokowy". Co więcej, zmienia ekspresję genów związanych z układem nagrody, czyli obszaru mózgu, który zmienia zachowania tak, by maksymalizować odczuwanie przyjemności. W nowych badaniach uczonych z Brown University odkryto kolejne mechanizmy mające związek z uzależnieniem od alkoholu.
Liczba podań urlopowych w lipcu i w sierpniu rośnie wprost proporcjonalnie do intensywności promieniowania słonecznego. Wśród żądnych słońca urlopowiczów obecni są także palacze. To właśnie oni są najbardziej narażeni na niekorzystne skutki zdrowotne jakie niesie ze sobą opalanie oraz palenie papierosów. Zarówno jedna, jak i druga czynność może prowadzić do nałogu, kwalifikującego się do leczenia.