Ci, którzy intensywnie palą papierosy lub piją alkohol, są znacznie bardziej narażeni na rozwój raka trzustki w młodszym wieku niż osoby, które nie sięgają tak często po te używki.
Życie 50 tysięcy brytyjskich seniorów mogłoby być ocalone w ciągu następnej dekady, gdyby została wprowadzona cena minimalna na alkohol, twierdzą naukowcy.
Jak rzucić skutecznie palenie? Trzeba stawiać sobie dalekosiężne cele... Taki wniosek wysunęli uczeni z Newcastle University w Wielkiej Brytanii, którzy wykorzystali zbierane przez osiem lat dane z dużego australijskiego badania.
Naukowcy twierdzą, że uzależnienie od Internetu nie jest wytworem naszej wyobraźni, stanowi poważne zaburzenie, które znacząco obniża jakość życia.
Po rzucenie nałogu palenia papierosów życie znacząco się zmienia. Korzyści zdrowotne wynikające z pozbycia się uzależnienia są wystarczającą nagrodą, ale poprawa samopoczucia to nie jedyny benefit.
Europejczycy piją więcej alkoholu niż ludzie w jakiejkolwiek innej części świata - równowartość 12,5 litra czystego alkoholu rocznie lub prawie trzy lampki wina dziennie, czytamy w sprawozdaniu Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komisji Europejskiej.
Epidemia otyłości nadal postępuje na całym świecie, więc zarówno ośrodki zdrowia, media, jak i naukowcy zaczęli badać nową chorobę - uzależnienie od jedzenia. Poza legislacyjnymi ograniczeniami dotyczącymi alkoholu, podejmowana jest także dyskusja nad wprowadzeniem restrykcji w sprzedaży cukrów i tłuszczów. Także te składniki mogą bowiem wywoływać groźny nałóg.
Byli palacze żyją dłużej niż ci, którzy nie zrezygnowali z nałogu i to bez względu na przynależność do grupy wiekowej.
Coraz więcej ludzi uzależnia się od mediów społecznościowych, takich jak Facebook. Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen stworzyli skalę pomiaru uzależnienia od powszechnie używanego na całym świecie serwisu społecznościowego.
Powszechnie wiadomo, że rozwód rodziców ma ogromny wpływ na rozwój dzieci. Negatywne oddziaływanie rozstania rodziców nie ustępuje jednak wraz z osiagnięciem przez pociechy dorosłości - jako osoby dorosłe dzieci rozwodników zmagają się z różnymi problemami, m. in. częściej doświadczają myśli samobójczych.
Doświadczanie stresu powoduje zmianę oceny ryzyka i postrzeganie nagród związanych z jego podjęciem, informują autorzy badań opublikowanych w Current Directions in Psychological Science. Stres sprawia, że ludzie skupiają się na dobrych stronach możliwego wyniku działania.
Obsesyjne wybielanie zębów to kolejne uzależnienie XXI wieku. Natręctwo to doczekało się już swojej własnej nazwy - to bleachoreksja. Osoby cierpiące na bleachoreksję wydają setki a nawet tysiące złotych rocznie na wybielanie i wciąż są niezadowolone ze swojego uśmiechu. Chcą by zęby były bielsze i bielsze. Do tego stopnia nadużywają preparatów wybielających, że doprowadzają do trwałych uszkodzeń zębów i chorób dziąseł.
Zakupy gwiazd elektryzują opinię społeczną. Najdroższe samochody, niebotycznie kosztowna biżuteria i horrendalnie drogie kreacje od najsłynniejszych projektantów rozbudzają wyobraźnię. Wiadomo na przykład, że Victoria Beckham wydaje około 100 000 funtów rocznie na swoją garderobę. Wielu ludzi więc chciałoby choć na chwilę wcielić się w rolę celebrytów i nabyć coś wyjątkowego. Oczywiście nie ma niczego złego w tym, że od czasu do czasu rozpieszczamy się wydając więcej niż mieliśmy zamiar, ale miłość do zakupów może być chorobliwa.
Niemcy borykają się z szybkim wzrostem emerytów-hipisów, którzy prawie pół wieku po zakończeniu ery Flower Power pozostają uzależnieni od rozmaitych używek i narkotyków.
Jakkolwiek powszechnie się o tym zapomina, seniorzy to grupa o wysokim ryzyku uzależnienia od alkoholu i leków, wynika z australijskich badań.