Kieliszek wina do obiadu z kontrahentem, szampan by opić sukces, szklanka whisky, aby odpocząć po ciężkim dniu pracy – taki tryb życia, choć wygląda całkiem niewinnie, może doprowadzić do poważnych kłopotów. Pijemy, by zrekompensować sobie stres, dodać odwagi i zapomnieć o codziennych obowiązkach. Problem ten coraz częściej dotyczy ludzi o wysokiej pozycji społecznej, ze świetnym wykształceniem i dobrą pracą. Jak rozpoznać chorobę i skutecznie walczyć z nałogiem?
Ile czasu minie, zanim posiadacz smartfona sięgnie po niego, gdy musi na coś poczekać – czy to na jakieś spotkanie, czy na wizytę u lekarza: dwie minuty, trzy? Podczas badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Würzburgu i Uniwersytet Nottingham Trent na zlecenie Kaspersky Lab uczestnicy, którzy zostali sami w poczekalni, sięgali po swojego smartfona średnio już po 44 sekundach. Mężczyznom nie udało się wytrzymać nawet połowy tego czasu i przeciętnie czekali tylko 21 sekund, podczas gdy u kobiet czas ten wynosił 57 sekund.
Ostatnie badania wykazały, że grupą najczęściej nadużywającą alkohol są pisarze i dziennikarze. Osoby należące do środowiska nie są jednak zdziwione tą informacją. Mimo, że dziennikarze zostali uznani za grupę szczególnie zagrożoną nadużywaniem alkoholu, to jednak problem alkoholizmu dotyczyć może każdego.
Sir Elton John rzadko wypowiada się na temat rodziny i swego dzieciństwa. Ostatnio artysta zdradził jednak, że jego ojciec nie zaliczał się do tych, którzy obdarzają swoje dzieci czułością. Artysta uważa, że był to jeden z powodów, dla których popadł w uzależnienie od narkotyków i alkoholu.
Problem z uzależnieniem od hazardu, pracy, internetu czy zakupów dotyka relatywnie licznej grupy Polaków – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W społeczeństwie dominuje dość uproszczony i oparty w dużym stopniu na stereotypach obraz takich uzależnień. Na ogół sądzimy, że uzależnieni sami ponoszą odpowiedzialność za swoje problemy, nie powinno się więc leczenia wielu uzależnień finansować ze środków publicznych.
Każdy z nas chciałby wymazać z pamięci negatywne wydarzenia. Naprzeciw tym pragnieniom wyszli amerykańscy naukowcy z IRST-Florida, którzy opracowali metodę modyfikacji wspomnień gryzoni. Dzięki temu było możliwe usunięcie z tych pamięci traumatycznych wydarzeń, nie szkodząc przy tym wspomnieniom pozytywnym. Badanie opublikowano w „Biological Psychiatry”.
Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu, nie tylko w komputerze, ale coraz częściej w komórce. Nowinki technologiczne zachęcają i ułatwiają bycie niemal zawsze on-line. Internet ułatwia nam życie - oszczędzając czas, pomagając w pracy, pozwalając na szybką komunikację. Technologia jest wszechobecna i ciągle się rozwija. Jednak od kilku lat zaczyna się dostrzegać minusy Internetu i niektórych jego elementów, które mogą niszczycielsko wpływać na życie ludzkie..
Neil Young na dobre odstawił alkohol i narkotyki. Artysta przez lata nie stronił od używek, jednak w zeszłym roku podjął decyzję o życiu w trzeźwości.
Ojciec zmarłej Amy Winehouse planuje pomóc osobom zmagającym się z problemem narkotykowym. Mitch Winehouse zamierza założyć fundację imienia wokalistki, a także zainicjować publiczną debatę na temat leczenia uzależnień przez służbę zdrowia.
Wielka Brytania stoi w obliczu narastającego problemu nadużywania narkotyków i alkoholu wśród osób starszych, ostrzegło Królewskie Kolegium Psychiatrów (Royal College of Psychiatrists).
Debatą o tym, co zrobić, aby handlowcy przestrzegali zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim, a młodzież nie sięgała po trunki, zakończy się ogólnopolska kampania społeczna „Promile nie dla nieletnich", prowadzona przez firmę Partner Center.
Warszawski Teatr Kamienica zaprasza na dwa przedstawienia: inscenizację utworu Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego i „Ta cisza to ja..." Jana Jakuba Należytego.
Kilkanaście lat temu pani Anna i jej mąż wypełnili kupon i wygrali sporą sumę w grze liczbowej. Wystarczyło na nowy samochód, a reszta pieniędzy miała „pomnażać" zyski. Spekulacje i gry, które dla niej były tylko jednorazową, nieco ryzykowną rozrywką, stały się niestety obsesją małżonka.
Ponad 28% lekarzy przyznaje, że rzuciło palenie papierosów - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 1018 polskich lekarzy przez portal www.konsylium24.pl.
92 proc. Polaków uważa, że niepalenie papierosów skutecznie chroni przed chorobami serca - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Pomimo tego 9 mln Polaków (1/4 populacji) to palacze. Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, jest dobrą okazją do przeanalizowania skutków palenia i rozpoczęcia walki z nałogiem.