Seniorzy, którzy są społecznie odizolowani, częściej mają braki w uzębieniu i tracą zęby szybciej niż ci, którzy mają więcej interakcji społecznych.
Wypadanie zębów jest czynnikiem ryzyka zaburzeń funkcji poznawczych i demencji - z każdym utraconym zębem ryzyko osłabienia zdolności poznawczych rośnie, ostrzegają eksperci. Jednak ryzyko to nie było znaczące wśród osób starszych z protezami, co sugeruje, że wczesne leczenie i złożenie protezy może chronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych.
Z pewnością mamy zęby prostsze i bielsze w stosunku do pokolenia naszych praprzodków. Ale jak potwierdzają odkrycia archeologów – wcale nie zdrowsze!
Nie ma nic gorszego niż ból zęba – tak twierdzi wielu z nas. Z drugiej strony, jest on tylko objawem, który sygnalizuje, że problem tkwi głębiej i powinniśmy szukać pomocy. Choć najczęstszą przyczyną dolegliwości jest próchnica, to nie jedyną. Poznaj inne tajemnicze przyczyny, które mogą dawać taki objaw.
Zmagasz się z wadą zgryzu od wielu lat i wciąż analizujesz za i przeciw terapii? Przywołujemy najpopularniejsze mity związane z aparatami ortodontycznymi - sprawdź, w które z nich sam wierzysz.
Stomatologa omijasz szerokim łukiem i dopiero po emeryturze zaczynasz troszczyć się o swój uśmiech? To zdecydowanie za późno! Zaniedbane zęby to w perspektywie większe ryzyko demencji, choroby Alzheimera, tzw. zespołu słabości, a nawet nowotworów.
Kojarzysz zabawne filmy z YouTube, na których starszej osobie wypada z ust proteza? Może nawet oglądając je zaśmiałeś się na głos. Mamy niedobrą wiadomość: istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ty będziesz musiał kiedyś skorzystać ze „sztucznej szczęki”, a jej wypadanie stanie się codziennym utrapieniem. Jest to jeden z kilku podstawowych problemów, z jakimi borykają się użytkownicy protez na całym świecie. Niestety, jest ich więcej. Podpowiadamy, jak je rozwiązać.
Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, problemy intymne - to nie jedyne, z czym muszą zmagać się kobiety w okresie menopauzy. Zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne mogą mieć także wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Na jakie problemy w jamie ustnej trzeba się przygotować i jak złagodzić dolegliwości?
Według statystyk nawet 15 proc. populacji może zgrzytać zębami. Jeśli nie chcesz zjadać własnych zębów, nie tylko udaj się na diagnostykę zaburzeń układu żucia do stomatologa, ale również zadbaj o zdrowe nawyki.
Tradycyjne aparaty ortodontyczne z metalowymi zamkami to nie jedyna metoda na idealnie proste zęby. Teraz w gabinecie stomatologa masz więcej opcji, niż kiedykolwiek. Jak wybrać tę właściwą dla siebie?
W trosce o piękny uśmiech należy pamiętać o codziennej higienie oraz unikać słodkich produktów. To wiemy. Ale to zaledwie zalążek ryzykownych sytuacji dla zdrowia jamy ustnej. Poznaj najbardziej zaskakujące powody problemów z zębami i sposoby, jak ich uniknąć.
Ból zęba należy do najbardziej uciążliwych dolegliwości. Może objawiać się w postaci ucisku, pulsowania, a nawet mieć charakter promieniujący na całą szczękę, okolice uszu i głowę. Jego przyczyną najczęściej jest zapalenie miazgi, chociaż nie zawsze. Gdzie jeszcze leży źródło bólu zęba?
W dzisiejszych czasach rola stomatologa zmieniła się. Pacjenci zgłaszają się do niego nie tylko z powodów zdrowotnych, czyli próchnicy lub bólu zęba, ale również ze względów estetycznych. Nowoczesna stomatologia i ortodoncja z założenia mają poprawiać komfort życia pacjenta, a więc wpływać również na estetykę twarzy, a ta w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od prawidłowego zgryzu i zdrowych zębów.
Czy nie jestem za stara na aparat ortodontyczny? A jeśli się leczyć, to który wybrać? I czy naprawdę muszę usuwać zdrowe zęby, żeby wyprostować zgryz? Doświadczona stomatolog odpowiada na najczęstsze pytania o ortodoncję.
Bóle stawów, kłopoty ze wzrokiem, układem krążenia i słabsza pamięć – to dolegliwości, na które najczęściej skarżą się osoby w podeszłym wieku. O wiele rzadziej mówi się o kłopotach ze zdrowiem jamy ustnej, na które cierpią osoby po 50 roku życia. Próchnica, suchość w ustach, kłopoty z dziąsłami, to one najczęściej dokuczają osobom w tym wieku. Co zrobić, by się ich pozbyć i jak najdłużej cieszyć się własnymi zębami? Sprawdź, jak rozwiązać 4 najczęstsze problemy z zębami po pięćdziesiątce.