Już krótkie wprowadzenie do praktykowania uważności pomaga ludziom radzić sobie z bólem fizycznym i negatywnymi emocjami. Skutek uważności był tak wyraźny, że nawet gdy uczestnicy byli poddawani działaniu wysokiej temperatury, ich mózg reagował tak, jakby odczuwał normalne, bezbolesne ciepło.
Zaledwie 10 minut codziennej praktyki uważności może poprawić samopoczucie, złagodzić depresję i lęk oraz pomóc ludziom być bardziej zmotywowanymi do poprawy swojego stylu życia - w tym do zdrowszych nawyków ćwiczeniowych, żywieniowych i snu.
Podtrzymywanie nadziei wydaje się być bardziej skuteczne niż uważność w pomaganiu ludziom w radzeniu sobie ze stresem i pozostawaniu zaangażowanym zawodowo w okresach przedłużającego się stresu. Okazuje się, że istotne znaczenie ma umiejętność patrzenia w przyszłość, a nie życia „tu i teraz" w trudnych czasach.
Trening uważności może doprowadzić do doświadczenia odcieleśnienia i jedności - tak zwanych odmiennych stanów świadomości. Takie doświadczenia mogą być bardzo pozytywne, nie zawsze jednak tak się dzieje.
Trening mentalny zmniejsza stężenie hormonu stresu, kortyzolu, we włosach - ilość tego związku w organizmie i nasilenia problemów emocjonalnych są ze sobą powiązane.
Joga, uważność, medytacja, praca z oddechem i inne podobne praktyki zyskują na popularności ze względu na ich potencjał poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Ich skutki rzeczywiście przeważnie są pozytywne i czasami nawet transformacyjne, ale zdarza się, że wiążą się z wyzwaniem dla zmienionych stanów świadomości.
Uważność pozwala na osłabienie objawów stresu pourazowego u osób, które przeżyły nagłe zatrzymanie krążenia (NZK).
Osoby, które są bardziej uważne, mają stabilniejsze emocje i postrzegają same siebie jako mające lepszą kontrolę nad swoim nastrojem i zachowaniem. Wyższy stopień uważności przekłada się też na mniejsze zaangażowanie poznawcze i aktywność fizyczną przed snem, co sugeruje lepszy odpoczynek.
Wielu ludzi na całym świecie cierpi na jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksję, poważną chorobę psychiczną związaną z intensywnymi lękami dotyczącymi wagi, sylwetki i poczucia własnej wartości. Anoreksja charakteryzuje się zaburzeniami odżywiania, ograniczeniem jedzenia, dobrowolnymi wymiotami i skrajnym wychudzeniem.
Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bath sugeruje, że dla osób, które chcą rozpocząć rok 2024 z nowym planem, aby poczuć się sprawniejszymi i szczęśliwszymi, kluczem do sukcesu może być połączenie praktyki uważności z ćwiczeniami.
Praktykowanie uważności skupionej na zdrowym odżywianiu może być dobre dla serca - poprawia samoświadomość i pomaga ludziom przestrzegać diety zdrowej.
Ci, którzy biorą udział w kursach medytacji uważności, rzadziej doświadczają objawów lęku i depresji przez co najmniej sześć miesięcy po ukończeniu takiego programu.
Technika oparta na filozofii i praktyce buddyjskiej może pomóc kobietom, które zmagają się z napadami objadania się i bulimią.
Uważność i świadomość dotyczy zarówno akceptowania wyzwań życiowych, jak i angażowania się w nie, czego nie zawsze zauważają popularne koncepcje mindfulness.
Zmęczenie psychiczne to stan psychobiologiczny wywoływany przedłużającymi się okresami nasilonego wysiłku intelektualnego, co skutkuje wolniejszym czasem reakcji i deficytami uwagi. Wpływa na zdolność koncentracji i podejmowania optymalnych decyzji. Zmęczenie takie nierzadko jest odpowiedzialne za wypadki. Pomocne mogą być wówczas muzyka i praktykowanie uważności.