W dniach 10-13 września odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowana przez Federację UTW, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Sądecki UTW i Fundację Instytut Studiów Wschodnich.Do Nowego Sącza przyjechało ok. 200 liderów, reprezentujących 80 tys. słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski, byli również goście z zagranicy.
Na warszawskim UTW Collegium Civitas trwa nabór na rok akademicki 2009/2010. Collegium Civitas to szkoła wyższa nauk społecznych, która działa pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.
Działające przy Uniwersytecie Łódzkim Biuro Karier Zawodowych rozpoczęło realizację projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Postaw na rozwój! Kampania informacyjno-promocyjna oraz doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego". Jest on przeznaczony między innymi dla nie posiadających wykształcenia wyższego, a pracujących mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 25-64 lata.
8 lipca w Wyższej Szkole Humanitas odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego pierwszego w historii uczelni Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Słuchacze UTW odebrali dyplomy ukończenia studiów, a także wysłuchali wykładu kończącego cykl zajęć akademickich w WSH.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW zaprasza do współpracy Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Dlaczego warto wstąpić do Federacji?
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie ogłosił III Małopolski Plebiscyt "Poza Stereotypem" - Senior Roku 2008. W plebiscycie wybierana jest najciekawsza postać starszego pokolenia ubiegłego roku.
16 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Seniorzy w nowoczesnym społeczeństwie europejskim. Nowe technologie jako narzędzie aktywizacji osób starszych". Jej organizatorami są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Polsko - Niemieckie.
Rządowy program „Solidarność pokoleń 50+” i aktualna sytuacja gospodarcza były głównymi tematami spotkania premiera Donalda Tuska ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej oraz aglomeracji warszawskiej. W czasie debaty z kilkusetosobową publicznością zgromadzoną w auli SGH szef rządu podkreślił, że nie można marnotrawić kapitału, jakim jest doświadczenie osób po pięćdziesiątce i starszych.
Któż nie chciałby poznać sekretu ludzi sukcesu. Ponieważ moda na badania spraw wydających się niemierzalnymi trwa, także i ta kwestia została poddana analizie. Redaktorzy pisma Investor's Business Daily postanowili przyjrzeć się ludziom, którzy cieszą się powodzeniem w życiu prywatnym i zawodowym, poniżej przedstawiamy efekty ich pracy.
Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus" działający przy Prezydium PAN wystosował memoriał do władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie programu działań na rzecz poprawy sytuacji ludzi w starszym wieku.
12 lutego ponad 200 osób zainaugurowało nowy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sosnowcu. Uczelnia, zrzeszająca seniorów i ich rodziny, powstała w Wyższej Szkole Humanitas.
W Raciborzu rusza program, który ma zagwarantować dzieciom kontakt ze starszymi ludźmi. Dzieci, które nie mają dziadków albo mieszkają daleko od nich, będą mogły „wypożyczyć" sobie babcię lub dziadka - pisze Dziennik Zachodni.
Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zapraszają słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski i osoby młode aktywnie biorące udział w życiu UTW do udziału w warsztatach „Seniorzy w akcji”, które odbędą się w dniach 11 - 15 marca br. w Konstancinie pod Warszawą.
Rozpowszechnienie wiedzy na temat możliwości kształcenia ustawicznego oraz promocja idei Lifelong Learning - to główne założenia kilkumiesięcznego projektu edukacyjnego przygotowanego przez portal Edustacja.pl. Jest on skierowany do osób dorosłych: uczących się, pracowników, pracodawców oraz wszystkich zainteresowanych podnoszeniem własnych kwalifikacji.
Funkcjonujący do roku 2006/07 jako część programu Socrates II program Grundtvig jest jednym z czterech głównych programów sektorowych w programie „Uczenie się przez całe życie”. Zarówno program Sokrates, jak i program „Uczenie się przez całe życie” są programami edukacyjnymi Wspólnoty Europejskiej promującymi i wspierającymi międzynarodową współpracę w edukacji.