Coraz więcej seniorów jesień wieku wykorzystuje jako drugą młodość. Czas, kiedy dzieci poszły na tzw. „swoje", a wnuków nie trzeba już bawić, seniorzy poświęcają na realizowanie własnych potrzeb i marzeń. Obecne trendy wskazują, że to kobiety w większym stopniu niż mężczyźni przykładają wagę do aktywnego uczestniczenia w życiu codziennym. Seniorki częściej korzystają z wakacyjnych propozycji biur podróży, ofert edukacyjnych (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku) oraz z powodzeniem wykorzystują nowe technologie. Wiele z nich udowadnia, że jesień życia nie musi wcale oznaczać smutku, cierpienia i samotności.
Seniora często postrzega się jako osobę, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas który jej pozostał powinna spędzić na bujanym fotelu. Wbrew tej opinii okazuje się jednak, że jesień życia może być wyjątkowym okresem dla każdej osoby. Polski rynek usług dla seniorów w coraz większym stopniu pozwala na przeżycie drugiej młodości na wiele wyjątkowych sposobów.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to degeneracyjna choroba oczu, która zagraża szczególnie osobom po 50. roku życia. Jest schorzeniem cywilizacyjnym, które nieleczone prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. W celu poprawy świadomości społeczeństwa, a w szczególności osób najbardziej zagrożonych chorobą, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku trwa cykl wykładów edukacyjnych. Wykłady są prowadzone przez lekarzy okulistów - ekspertów zajmujących się diagnostyką i leczeniem AMD w Polsce.
Osoby w wieku 50+ też mogą robić e-zakupy, korzystać z bankowości elektronicznej i pisać dobre CV. Rozpoczyna się rekrutacja na Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Dla seniorów przygotowano wykłady i warsztaty psychologiczne. Zapisy trwają do 18 marca.
Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby w społeczeństwie jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, w 2010 rusza nowy cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Nowosolski Uniwersytet Trzeciego Wieku domaga się zwrotu obrazu przekazanego na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Darczyńcy uważają, że uzyskał zbyt niską cenę - czytamy w "Tygodniku Krąg" z Nowej Soli.
Działające przy Brudnowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku Kino Złotego Wieku zaprasza wszystkich seniorów, którzy w przedświątecznej gorączce znajdą chwilę na relaks, na dwie projekcje filmu „Mniejsze zło".
16 listopada w Gmachu „C" Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie się I Zjazd - Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Organizatorzy zapraszają na nią zarówno członków Ogólnopolskiego Porozumienia UTW jak i niezrzeszonych, uniwersytety z kraju i z zagranicy.
Choć nie są już nastolatkami, chodzą na zajęcia i wykłady, uczą się nowych rzeczy i doskonalą umiejętności. W Dniu Edukacji Narodowej świętować będą razem z uczniami, studentami i nauczycielami, bo nieobca jest im idea kształcenia przez całe życie.
25 września rozpoczął się cykl akcji w pięciu miastach województwa śląskiego pod hasłem „Pobór 2009". Celem akcji jest zachęcenie dorosłych do skorzystania z możliwości podjęcia dalszego kształcenia w formach szkolnych - tzw. kształceniu ustawicznym.
W dniach 10-13 września odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowana przez Federację UTW, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Sądecki UTW i Fundację Instytut Studiów Wschodnich.Do Nowego Sącza przyjechało ok. 200 liderów, reprezentujących 80 tys. słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski, byli również goście z zagranicy.
Na warszawskim UTW Collegium Civitas trwa nabór na rok akademicki 2009/2010. Collegium Civitas to szkoła wyższa nauk społecznych, która działa pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.
Działające przy Uniwersytecie Łódzkim Biuro Karier Zawodowych rozpoczęło realizację projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Postaw na rozwój! Kampania informacyjno-promocyjna oraz doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego". Jest on przeznaczony między innymi dla nie posiadających wykształcenia wyższego, a pracujących mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 25-64 lata.
8 lipca w Wyższej Szkole Humanitas odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego pierwszego w historii uczelni Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Słuchacze UTW odebrali dyplomy ukończenia studiów, a także wysłuchali wykładu kończącego cykl zajęć akademickich w WSH.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW zaprasza do współpracy Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Dlaczego warto wstąpić do Federacji?