W sobotę w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej, została zainaugurowana czwarta edycja Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku (MATW). Uczestnicy wysłuchali wykładu rektora EWST dr hab. Wojciecha Szczerby, pt. "Protestantyzm? A cóż to za sekta?".
Bujany fotel, ciepłe kapcie i serial w telewizji? Ten wizerunek seniora odchodzi już do lamusa. Choć błogie lenistwo ma swoje uroki - seniorzy coraz częściej traktują wolny czas jako szansę na aktywność, kontakty towarzyskie i rozwijanie zainteresowań.
Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, jesienią rusza kolejny cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Już jutro, w niedzielę 24 października, w budynku Biblioteki Narodowej w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Senioraliów. W programie spotkania, zaplanowano wiele atrakcji skierowanych do środowiska seniorów. Dla odwiedzających będą dostępne stanowiska promujące Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz inne organizacje działające na rzecz seniorów.
W najbliższy weekend, 16 i 17 października w Warszawie odbędą się III Juwenalia III Wieku - największy w Polsce festiwal aktywnych artystycznie seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski i spoza jej granic. To największa impreza kulturalna dla amatorskiego ruchu artystycznego seniorów w Polsce.
Będzie o treningu twórczości, aktywizowaniu pamięci i terapeutycznej mocy śmiechu. W poniedziałek rusza rekrutacja na semestr zimowy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Przygotowano cykl wykładów i warsztatów w tym zajęcia językowe i komputerowe. Zapisy potrwają do 14 października 2010 r.
Morze, plaża, spacery po molo… a może gimnastyka umysłu lub warsztat z psychologii szczęścia? Dla osób w wieku 50+ chcących spędzić letni czas inaczej niż zwykle, przygotowano wakacyjne zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie. Zajęcia rozpoczynają się 5 lipca. Rekrutacja trwa do 2 lipca.
Warsztaty artystyczne, taniec brzucha i bezpłatne konsultacje lekarskie to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na warszawskich seniorów na festynie rekreacyjnym Seniorada. Impreza odbędzie się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w niedzielę 9 maja.
Znajdująca się w centrum Krakowa uczelnia zaprasza na bezpłatne wykłady otwarte Uniwersytetu III Wieku, skierowane do wszystkich aktywnych Seniorów. Podczas wykładów, naukowcy - uczelniani eksperci - w ciekawy sposób opowiadają o najważniejszych procesach ekonomicznych, z którymi stykamy się na co dzień.
W dniach 1-4 września 2010 roku w Gdańsku zostanie zorganizowana VII Międzynarodowa Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Konferencja przebiegnie pod hasłem „Uniwersytety Trzeciego Wieku – sprawdzony sposób na aktywne życie seniorów w XXI wieku” i będzie stanowiła zarówno kontynuację dyskusji podejmowanych na poprzednich konferencjach, które jak wiadomo zaowocowały dynamicznym rozwojem UTW w Polsce, jaki i podejmie nowe ważne dzisiaj i dla przyszłości UTW tematy.
Coraz więcej seniorów jesień wieku wykorzystuje jako drugą młodość. Czas, kiedy dzieci poszły na tzw. „swoje", a wnuków nie trzeba już bawić, seniorzy poświęcają na realizowanie własnych potrzeb i marzeń. Obecne trendy wskazują, że to kobiety w większym stopniu niż mężczyźni przykładają wagę do aktywnego uczestniczenia w życiu codziennym. Seniorki częściej korzystają z wakacyjnych propozycji biur podróży, ofert edukacyjnych (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku) oraz z powodzeniem wykorzystują nowe technologie. Wiele z nich udowadnia, że jesień życia nie musi wcale oznaczać smutku, cierpienia i samotności.
Seniora często postrzega się jako osobę, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas który jej pozostał powinna spędzić na bujanym fotelu. Wbrew tej opinii okazuje się jednak, że jesień życia może być wyjątkowym okresem dla każdej osoby. Polski rynek usług dla seniorów w coraz większym stopniu pozwala na przeżycie drugiej młodości na wiele wyjątkowych sposobów.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to degeneracyjna choroba oczu, która zagraża szczególnie osobom po 50. roku życia. Jest schorzeniem cywilizacyjnym, które nieleczone prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. W celu poprawy świadomości społeczeństwa, a w szczególności osób najbardziej zagrożonych chorobą, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku trwa cykl wykładów edukacyjnych. Wykłady są prowadzone przez lekarzy okulistów - ekspertów zajmujących się diagnostyką i leczeniem AMD w Polsce.
Osoby w wieku 50+ też mogą robić e-zakupy, korzystać z bankowości elektronicznej i pisać dobre CV. Rozpoczyna się rekrutacja na Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Dla seniorów przygotowano wykłady i warsztaty psychologiczne. Zapisy trwają do 18 marca.
Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby w społeczeństwie jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, w 2010 rusza nowy cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.