- Umiejętność pracy w środowisku osób starszych to nie lada wyzwanie - mówi dr Walentyna Wnuk, andragog, gerontolog społeczny, nauczyciel akademicki, doradca UM Wrocławia ds. Seniorów.
Podczas III Małopolskiego Forum UTW w Krakowie, liderzy 13 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uczestniczących w projekcie "Profesjonalne Uniwersytety III Wieku w Polsce", realizowanym przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW, otrzymali z rąk Ministra certyfikaty "Profesjonalny UTW".
W jesieni życia nie powinno zapominać się o możliwościach rozwoju i dokształcania się. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać swój czas wolny.
W piątkowe popołudnie, 6. grudnia, siedziba Wrocławskiego Centrum Seniora przeobraziła się w magiczne miejsce, w którym panowała mikołajkowa aura, a jej twórcą i organizatorem było Centrum Edukacji Międzykulturowej - Biuro Regionalne Wrocław, we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora.
28 listopada w Auli Leopoldyńskiej odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji AKADEMII BEZPIECZNY SENIOR – programu prewencyjnego zainicjowanego i realizowanego przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim oraz najważniejszymi instytucjami miejskimi, między innymi Państwową Strażą Pożarną i Strażą Miejską we Wrocławiu.
Jak wynika z dostępnych badań i przeprowadzonych rozmów, swoje horyzonty coraz chętniej poszerzają osoby po 50. roku życia. Wstępują w szeregi słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku albo uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach.
Samotność to plaga współczesności - cierpią na nią osoby różnej płci i w różnym wieku, bo nowe technologie często zastępują codzienne interakcje między ludźmi. Problem ten szczególnie powszechny jest wśród dojrzałych i starszych, a to dlatego, że w ich przypadku latorośle już opuściły rodzinny dom, a oni sami nierzadko doświadczają wdowieństwa lub przeżyli rozwód, zaś zakończona aktywność zawodowa wiąże się ze zmniejszeniem kręgu znajomych. Nie trzeba być jednak skazanym na samotność...
26 czerwca br. w hallu głównym Sejmu RP otwarto wystawę „Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce”. Parlamentarny Zespół ds. UTW zaprezentował też rządowy projekt programu na lata 2012-2013 na rzecz aktywności społecznej osób starszych.
Celem ministerialnego projektu ma być poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz umozliwienie zagospodarowania potencjału społeczno-zawodowego osób starszych. Ważne jest również uwzględnienie w działaniach ograniczeń wynikających z barier funkcjonalnych, na które narażone mogą być osoby starsze.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” rozpoczęło realizację projektu badawczego „ZOOM na Uniwersytety Trzeciego Wieku”. Będzie to pierwsze tak kompleksowe badanie polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Organizatorzy planują nim objąć wszystkie polskie UTW.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku umiera z ich powodu ponad 170 tys. osób, przy czym 20 tys. spośród nich to zgony związane z wystąpieniem zawałów. W ramach akcji edukacyjnej „Nie Zawal! Wybierz życie” rusza cykl prelekcji na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, które mają na celu uświadomienie ich słuchaczom, jak istotna jest profilaktyka wtórna po zawale.
19 marca, w Sali Kongresowej w Warszawie odbył się kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony samych seniorów, ale także ze strony władz państwowych i samorządowych oraz świata nauki.
Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Będzie to okazja do tego, by uświadomić sobie, że w Europie żyjemy dziś dłużej i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie z tego wynikają.
W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Szansa na dokształcanie się, nowe znajomości, uwolnienie się od porannego wstawania i poleceń przełożonych - dla wielu współczesnych seniorów emerytura to czas zmian na lepsze. Badacze z sopockiego wydziału SWPS przekonują, że jej przebieg zależy od nastawienia i sposobu postrzegania skutków zakończenia pracy zawodowej.