Obecnie, według statystyk, żyjemy dłużej, a emerytury są wyższe niż wcześniej, wielu seniorów decyduje się na powrót do szkolnej ławki. Ludzie na emeryturze mają dużo czasu i mogą poświęcić go na realizację młodzieńczego hobby, z którego bardzo często wcześniej musieli zrezygnować ze względu na rodzinę czy też presje społeczne. Niektórzy starają się nawet zdobyć nowy zawód i jeszcze aktywnie uczestniczyć w rynku pracy.
Wraz z początkiem października do uczelnianych sal po wakacyjnej przerwie powrócili studenci. Rok akademicki rozpoczął się również dla nieco starszych, ale nie mniej otwartych na wiedzę-studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu realizując projekt "Integracja międzypkoleniowa i środowiskowa w działalności edukacyjno-kulturalnej Sudeckieo UTW" organizuje współnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa oraz Urzędem Miejskim Wałbrzycha uroczyste miejskie obchody Dnia Seniora w Wałbrzychu.
W chwili obecnej 13% polskiego społeczeństwa stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, za kilka lat liczba ta wzrośnie do 17 %, jedną z instytucji pozwalających starszym ludziom na zachowanie aktywności są Uniwersytety Trzeciego Wieku. Właśnie kończą nabr na kolejny semestr.
8 września br. grupa 40 słuchaczy Sądeckiego UTW uczestniczyła w panelach dyskusyjnych XVI Forum Ekonomicznego . Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich p. Zygmunt Berdychowski, organizator Forum Ekonomicznego zaprosił już kolejny raz słuchaczy Sądeckiego UTW do Krynicy Zdroju.
Prawie 350 słuchaczy - emerytów, rencistów i starszych osób bezrobotnych – odebrało w tym roku honorowe dyplomy ukończenia Sądeckiego UTW. Słuchacze ukończyli kursy komputerowe, języka angielskiego, języka esperanto oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. To pierwszy czterosemestralny kurs Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Coraz więcej Uniwersytetów Trzeciego Wieku boryka się z problemami zbyt dużej ilości kandydatów. Na UTW w Olsztynie studiuje obecnie niemal 700 słuchaczy, a chętnych nadal przybywa - informuje Gazeta Olsztyńska.
Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) w całej Polsce mają więcej kandydatów niż miejsc. Jednym z proponowanych rozwiązań takiej sytuacji jest wprowadzenie wstępnej selekcji chętnych. Metod jest wiele, a wśród nich za najlepszą uchodzi rozmowa kwalifikacyjna.
Działający we Wrocławiu Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu instytucja ta zorganizowała w dniach 19 -20 czerwca międzynarodową konferencję naukową „Człowiek starszy w społeczeństwie i kulturze europejskiej”.
Koło Naukowe Pedagogów przy Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytet III Wieku w Cieszynie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową pt. "Aktywność społeczno-edukacyjna uczestników Uniwersytetów III wieku w Polsce i za granicą jako forma kształcenia ustawicznego".
Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13 procent polskiego społeczeństwa, a liczy się, po upływie dekady seniorzy będą już stanowić 17 procent ogółu ludności w Polsce. Przemiany ekonomiczne, gospodarcze, postęp techniczny i ekonomiczny sprawiły, że to właśnie ta grupa polskiego społeczeństwa najmniej zyskała na tych przeobrażeniach jakie dokonywały się na świecie i w Polsce w ostatnich latach. Często osoby te musiały rezygnować z dalszej edukacji, z przyczyn ekonomicznych czy losowych. W efekcie tego pozostają niezaspokojone takie potrzeby jak: potrzeba samokształcenia, potrzeba poznawania środowiska, potrzeba poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań, potrzeba bycia uznanym za część społeczeństwa, grupy, potrzeba wypełnienia wolnego czasu, potrzeba utrzymywania więzi towarzyskich, potrzeba stymulacji psychicznej i fizycznej, a także możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny.
Jedną z charakterystycznych cech społeczeństw końca XX i początku XXI wieku jest starzenie się ludności. Zwiększająca się długość życia ludzi, tym samym wzrost liczby osób w wieku starszym, zmniejszający się przyrost naturalny, szczególnie w krajach rozwiniętych, to znaczące zjawisko demograficzne naszych czasów, które będzie się nasilało i wymagało rozwiązań.