W dniach 5 - 7 czerwca w Krakowie odbędą się II Ogólnopolskie Senioralia oraz II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Gołda Tencer i Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zapraszają na uroczyste zakończenie IX roku akademickiego na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny – to świetna okazja dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z kulturą żydowską, zainteresowani są lektoratami jidysz lub Uniwersytetem Trzeciego Wieku i nie wiedzą, od czego zacząć.
Szefowa rządu spotkała się w Gliwicach z przedstawicielami śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Premier zadeklarowała rządowe wsparcie dla seniorów.
Do ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce na zajęcia przychodzi ponad 150 tys. osób. Słuchaczami UTW są w zdecydowanej większości kobiety.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu świadectwa życia, misji i osiągnięć profesor Haliny Szwarc oraz wyjątkowej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku we współczesnej Polsce i ich znaczeniu dla edukacji i aktywności społecznej osób starszych, oddaje hołd profesor Halinie Szwarc" – czytamy w przyjętej dziś uchwale.
W Polsce działa już 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które skupiają ponad 150 tys. słuchaczy. W tym roku uniwersytety otrzymały 2,5 mln zł w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Premier Ewa Kopacz wzięła udział w inauguracji roku akademickiego 2014/2015 Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w Szkole Głównej Handlowej.
Nowohuckie Centrum Kultury rozpoczyna nowy sezon. Zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i oczywiście seniorów – dla których przygotowało bogatą ofertę różnorodnych zajęć tanecznych, muzycznych, plastycznych, teatralnych, rekreacyjnych i językowych.
Idea kształcenia ustawicznego we współczesnym świecie ma szczególny wpływ na jakość życia codziennego seniorów i podejmowania przez osoby w tak zwanym trzecim wieku różnorodnych ról społecznych. W nurt działań na rzecz aktywizacji seniorów od lat wpisuje się również Nowohucka Akademia Seniora, która jesienią zaprasza na kolejny rok nauki.
Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku rozpoczyna wiosenno – letnią edycję spotkań z Seniorami, rozpoczynającą się już w najbliższy piątek. W programie spotkań na najbliższe miesiące znajdują się między innymi wykłady na temat różnych religii, wyznań i kultur, warsztaty artystyczne, możliwość bliższego poznania niektórych fragmentów Biblii, wycieczka śladami mniejszości wyznaniowych we Wrocławiu oraz wiele innych atrakcji.
- Umiejętność pracy w środowisku osób starszych to nie lada wyzwanie - mówi dr Walentyna Wnuk, andragog, gerontolog społeczny, nauczyciel akademicki, doradca UM Wrocławia ds. Seniorów.
Podczas III Małopolskiego Forum UTW w Krakowie, liderzy 13 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uczestniczących w projekcie "Profesjonalne Uniwersytety III Wieku w Polsce", realizowanym przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW, otrzymali z rąk Ministra certyfikaty "Profesjonalny UTW".
W jesieni życia nie powinno zapominać się o możliwościach rozwoju i dokształcania się. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać swój czas wolny.
W piątkowe popołudnie, 6. grudnia, siedziba Wrocławskiego Centrum Seniora przeobraziła się w magiczne miejsce, w którym panowała mikołajkowa aura, a jej twórcą i organizatorem było Centrum Edukacji Międzykulturowej - Biuro Regionalne Wrocław, we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora.
28 listopada w Auli Leopoldyńskiej odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji AKADEMII BEZPIECZNY SENIOR – programu prewencyjnego zainicjowanego i realizowanego przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim oraz najważniejszymi instytucjami miejskimi, między innymi Państwową Strażą Pożarną i Strażą Miejską we Wrocławiu.