Po raz pierwszy mogli zanurzyć się w morskie głębiny, przenieść się na afrykańską sawannę i pędzić z zawrotną prędkością kolejką górską. W środę 29 listopada kilkudziesięciu seniorów zdecydowało się założyć okulary VR, aby skorzystać z wrażeń, które dostarcza wirtualna rzeczywistość. W siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ulicy Dawida we Wrocławiu w podróż do tego niezwykłego świata zabrali się wrocławscy seniorzy.
Wrocławska Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku zaprasza na wykład poświęcony tematowi uchodźców, ujętemu jednak w sposób nieco odmienny od tego, który na codzień obserwujemy w mediach.
Świętokrzyska gazeta „Echo Dnia” po raz kolejny organizuje plebiscyt Człowiek Roku. Do tytułów w różnych kategoriach nominowane zostały osoby, które przez swoją pracę i działalność wywierają wpływ na lokalną społeczność i wprowadzają pozytywne zmiany. W tegorocznej edycji jednym z kandydatów jest użytkowniczka Senior.pl - pani Zenona Dołęgowska.
Niedawno zaczął się nowy rok akademicki i studenci na nowo zaczęli oblegać biblioteki. Wśród nich są także seniorzy uczący się na Uniwersytetach Trzeciego Wieku - ta forma poszerzania kulturalno-intelektualnych horyzontów wśród ludzi dojrzałych i starszych jest w Polsce coraz powszechniejsza. I słusznie. Im dłużej się uczysz, tym większe masz szanse na długowieczność.
Wakacyjny cykl wykładów, warsztatów i wycieczek – tak wyglądają zajęcia w Letniej Akademii Seniora, organizowanej od kilku lat przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Samotność jest coraz większym problemem dla osób starszych, a ma fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, może być bardziej szkodliwa niż palenie 15 papierosów dziennie. Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, a ryzyko wystąpienia demencji o 64 procent. Warto za wczasu chronić się przed samotnością. Potrzeba do tego wypracowania określonych nawyków, sposobów spędzania czasu.
W Tarnowie, we wtorek, 22 września, odbyła się ogólnopolska inauguracja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W uroczystości wzięło udział ponad 700 osób z kilkunastu uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Małopolski.
Ruszyły zapisy na nowy rok akademicki Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kultury Jidysz. Ruszyły też zapisy na lektoraty języków: jidysz i hebrajskiego.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdy decydujemy się na zakończenie kariery zawodowej, życie diametralnie się zmienia. Pojawia się wiele wolnego czasu, który można - i trzeba - wykorzystać w jak najlepszy dla nas sposób.
Proces starzenia się dotyka bezpośrednio wszystkich ludzi, a jego przebieg uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Poza przyczynami biologicznymi występują również uwarunkowania społeczne i psychologiczne. Wśród osób starszych spotkać można osoby zdrowe i prowadzące aktywny tryb życia, osoby chore, ale aktywne, pomimo toczących się procesów chorobowych oraz osoby dotknięte różnym stopniem niepełnosprawności. Każda z nich w młodości pełniła różne role społeczne, w zależności od prowadzonej działalności mogła zaspokajać swoje potrzeby. Czy z wiekiem ich aktywność i zaangażowanie społeczne, zawodowe maleje?
W dniach 5 - 7 czerwca w Krakowie odbędą się II Ogólnopolskie Senioralia oraz II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Gołda Tencer i Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zapraszają na uroczyste zakończenie IX roku akademickiego na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny – to świetna okazja dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z kulturą żydowską, zainteresowani są lektoratami jidysz lub Uniwersytetem Trzeciego Wieku i nie wiedzą, od czego zacząć.
Szefowa rządu spotkała się w Gliwicach z przedstawicielami śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Premier zadeklarowała rządowe wsparcie dla seniorów.
Do ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce na zajęcia przychodzi ponad 150 tys. osób. Słuchaczami UTW są w zdecydowanej większości kobiety.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu świadectwa życia, misji i osiągnięć profesor Haliny Szwarc oraz wyjątkowej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku we współczesnej Polsce i ich znaczeniu dla edukacji i aktywności społecznej osób starszych, oddaje hołd profesor Halinie Szwarc" – czytamy w przyjętej dziś uchwale.