Jeżeli jesteś diabetykiem, nie przesiaduj na kanapie czy w fotelu, aktywność fizyczna pomaga uchronić się przed niektórymi komplikacjami związanymi z cukrzycą, np. przed utatą wzroku.
Jaskra stanowi jedną z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. Warto więc za wczasu sprawdzać, czy nam nie grozi. Jednym z ważnych elementów takiego działania jest mierzenie ciśnienia w gałce ocznej.
Nowe badania wskazują, że dieta bogata w witaminę C istotnie zmniejsza ryzyko zaćmy.
Opracowano nową technikę leczenia zaćmy, wykorzystuje ona komórki macierzyste oczu dla aktywowania regeneracji soczewki.
W tym roku od 6 do 12 marca obchodzimy Światowy Tydzień Jaskry. Ma on na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą jaskra - choroba może skutkować utratą wzroku.
Możesz o siebie dbać - regularnie ćwiczyć, zdrowo jeść, dobrze się wysypiać - ale jeśli przez długie godziny pozostajesz w pozycji siedzącej, i tak grozi ci cukrzyca.
Szacuje się, że do 2050 roku krótkowzroczność będzie dotyczyć 5 miliardów ludzi, a miliard może stracić wzrok.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2015 została przyznana trzem osobom. William C. Campbell i Satoshi Omura otrzymali ją za „za odkrycie dotyczące nowej terapii na infekcje powodowane przez nicienie", zaś Youyou Tu „za odkrycia dotyczące nowej terapii przeciwko malarii ".
Około 16 procent chorych na jaskrę bezpowrotnie traci wzrok. Według danych WHO schorzenie jest drugą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Tymczasem wiedza medyczna i nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają łatwo uniknąć tragedii. Wystarczy regularnie badać stan zdrowia oczu. W Polsce jaskrę zdiagnozowano u co najmniej 420 tys. osób z czego 300 tys. to kobiety. Prawdopodobnie połowa chorych wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy, powoli tracąc wzrok.
Chociaż 73 procent Polaków przyznaje, że spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku, to aż 84 procent nigdy nie badała wzroku w kierunku jaskry, która jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie.
9 października obchodziliśmy Światowy Dzień Wzroku (ang. World Sight Day).
Ludzie, którzy palą, lubi palili znaczną ilość papierosów, są bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej i szybciej następuje u nich pogłębienie choroby.
Palenie szkodzi - to wiedza już chyba wszyscy. Do listy problemów zdrowotnych, jakie może powodować, trzeba dopisać związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.
Nowe badania pokazują możliwy związek między zdrowiem jamy ustnej a związanymi z wiekiem problemami ze wzrokiem.
Jeśli chodzi o składniki polecane dla zdrowia oczu, większość ludzi wskazuje bez zastanowienia witaminę A i beta-karoten. Nie umniejszając ich wartości jednak, trzeba podkreślić, że nowe badania sugerują, iż witamina D wydaje się tu mieć najistotniejsze znaczenie