Od dawna uważano, że osoby, które nie widzą, cechują się bardziej wyostrzonymi innymi zmysłami, co pomaga im funkcjonować w świecie. Teraz przeprowadzono badania, które pokazują, dlaczego niewidomi odznczają się wrażliwszym słuchem.
Dołącz do diety zielone warzywa liścisate i buraki, dzięki temu możesz uchronić się przed związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).
Nowo opracowane oprogramowania mogą skutecznie rozpoznawać np. guzy, czy choroby siatkówki.
Wystarczy jeść już jedną pomarańczę dziennie, aby znacznie osłabić ryzyko utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej.
Ludzie, którzy codziennie pijają herbatę, mają niższe ryzyko jaskry. Naukowcy nie mają pewności co do przyczyn takiego efektu ochronnego. Być może odpowiedzialne są za to znajdujące się w herbacie związki przeciwutleniające, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne.
Jaskra to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. Dotychczas leczono ją kroplami do oczu, laseroterapią lub metodami chirurgicznymi, teraz opracowano tabletkę, która ma silnie wspierać całą terapię
Badania na myszach wskazują, że istnieje związek pomiędzy florą bakteryjną jelit i ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej.
Wraz ze starzeniem się spoleczeństw jaskra staje się coraz powszechniejszą przyczyną utraty wzroku. Z danych WHO wynika, że obecnie stanowi drugą najczęstszą przyczyną ślepnięcia na świecie, po zaćmie. Choroba jest jednak jeszcze większym wyzwaniem dla zdrowia, ponieważ następująca w jej wyniku utrata zdolności widzenia jest nieodwracalna. Zobacz, jakie daje objawy.
Jeśli jesteś krótkomasz też większe ryzyko jaskry, więc powinieneś/powinnaś częściej się badać.
Zaćma jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia wzroku na całym świecie. To z jej powodu nie wiedzi 20 milionów ludzi.
Jeżeli jesteś diabetykiem, nie przesiaduj na kanapie czy w fotelu, aktywność fizyczna pomaga uchronić się przed niektórymi komplikacjami związanymi z cukrzycą, np. przed utatą wzroku.
Jaskra stanowi jedną z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. Warto więc za wczasu sprawdzać, czy nam nie grozi. Jednym z ważnych elementów takiego działania jest mierzenie ciśnienia w gałce ocznej.
Nowe badania wskazują, że dieta bogata w witaminę C istotnie zmniejsza ryzyko zaćmy.
Opracowano nową technikę leczenia zaćmy, wykorzystuje ona komórki macierzyste oczu dla aktywowania regeneracji soczewki.
W tym roku od 6 do 12 marca obchodzimy Światowy Tydzień Jaskry. Ma on na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą jaskra - choroba może skutkować utratą wzroku.