W tegoroczne wakacje w wodzie zginęło aż 188 osób - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do tragedii dochodziło najczęściej nad jeziorem, a ginęli głównie mężczyźni. W tym roku statystyki wakacyjne są nieco lepsze niż te z 2017 r., jednak okres przedwakacyjny pochłonął zdecydowanie więcej ofiar niż w latach ubiegłych.
Każdego roku w okresie wakacyjnym do miejscowości wypoczynkowych przyjeżdżają setki tysięcy turystów. Lato to dla nich czas odpoczynku i dobrej zabawy, kiedy mogą poświęcić czas rodzinie i bliskim. Dla ratowników to jednak okres najbardziej wytężonej pracy – setek interwencji i akcji ratunkowych. Wielu tego typu sytuacji można byłoby uniknąć, uruchamiając wyobraźnię i zdrowy rozsądek.
Przed nami kolejne upalne dni. Wielu z nas wybiera wypoczynek nad wodą, jednakże często ignoruje zasady bezpieczeństwa, których nieprzestrzeganie może prowadzić do tragedii. Od początku wakacji, czyli od 24 czerwca br., w całej Polsce utonęły aż 94 osoby. Tylko w minioną sobotę i niedzielę funkcjonariusze odnotowali aż 16 przypadków utonięć. Policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek, ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Letnie miesiące i upalna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą, która już zaczyna zbierać śmiertelne żniwo. Od maja odnotowano w całej Polsce już ponad 179 przypadków utonięć, w tym w ciągu pierwszego weekendu lipca aż 41. Co zrobić, aby zabawa na plaży nie zamieniła się w tragedię? Co, oprócz ręcznika, stroju kąpielowego i klapek zabrać nad wodę? Eksperci wskazują na jedno – rozsądek.
W sierpniu utonęło już więcej osób niż w całym lipcu. W pierwszym miesiącu wakacji życie w wypadkach nad wodą straciło 126 osób, natomiast podczas pierwszych trzech tygodni sierpnia utonęły już 132 osoby.
Ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach UE – alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Rocznie na każde 100 tysięcy mieszkańców naszego kraju śmierć w wyniku tonięcia ponoszą dwie osoby podczas gdy w całej Unii Europejskiej średnio jedna osoba.
Tylko w ciągu minionego weekendu (8-9 sierpnia) utonęły 34 osoby. Tegoroczne wakacje to tragiczny bilans wypadków nad wodą: od początku lipca w Polsce utonęło 189 osób. Niebezpiecznie robi się również w lasach. Z powodu upałów i braku deszczu wilgotność ściółki jest bardzo niska i nawet niedopałek papierosa może spowodować pożar.
Urlop nad morzem czy jeziorem to idealny pomysł na wypoczynek dla całej rodziny. Oferuje wiele możliwości zarówno amatorom aktywnego spędzania czasu, jak i miłośnikom błogiego relaksu na plaży. Podpowiadamy jak zachowywać się nad wodą by uniknąć tragedii.
Sprzyjająca i pogodna aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Od początku maja do 5 lipca utonęły już 124 osoby, a w całej Polsce tylko w miniony weekend woda pochłonęła aż 41 ofiar. Tymczasem by wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek. Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę.
W ostatni weekend pod wodą życie straciło 10 osób. Aż 9 osób utonęło w niedzielę. Tylko od początku maja utonęło już 58 osób, z czego 28 w czerwcu.
Zbliża się kolejny upalny weekend. Słoneczna aura i wysokie temperatury sprawiają, że często wybieramy w te dni relaks nad wodą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o rozwagę i zachowanie zasad bezpieczeństwa. Tylko w czerwcu utonęło już 18 osób.