Niewątpliwie wielkim ułatwieniem dla każdego, kto zakłada działalność gospodarczą są dotacje przyznawane przez urząd pracy. Mają one na celu wspieranie początkujących przedsiębiorców, motywowanie do zakładania działalności gospodarczej i tym samym zapobieganie bezrobociu. Dotacje spełniają swoje zadanie do czego przyczyniają się korzystne warunki na jakich można je zdobyć. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dofinansowanie jest bezzwrotne, a czas oczekiwania na decyzję stosunkowo krótki.
W maju liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 86 tys. osób - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 183 tys. mniej osób niż przed rokiem.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cześć zmian obejmie między innymi wsparcie dla bezrobotnych w wieku 50+, choć ustawa zasadniczo skupia się na zwalczaniu bezrobociew wśród osób młodszych.
Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki - zakłada reforma urzędów pracy przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej a przyjęta przez rząd. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku.
Profilowanie pomocy dla bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za wyniki - to najważniejsze założenia do rządowego projektu reformy urzędów pracy. Cel zmian to lepsza obsługa w urzędach pracy osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.
Za pół roku wejdą w życie przepisy, dzięki którym będzie można przez internet rejestrować się i umawiać na wizytę w urzędach pracy. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który podpisał rozporządzenie w tej sprawie. To zmiana, która ma usprawnić funkcjonowanie urzędów pracy, ale przede wszystkim ma być wygodna dla osób bezrobotnych.
W ostatnim czasie, wraz ze wzrostem liczby ludzi starszych, wydłużaniem się przeciętnego trwania życia oraz spadkiem aktywności zawodowej osób w tzw. wieku produkcyjnym zwrócono większą uwagę na kłopoty, z jakimi borykają się na rynku pracy ludzie starsi, szczególnie osoby bezrobotne i przedwcześnie opuszczające rynek pracy. Polska ma najniższy wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej wskaźnik aktywności zawodowej osób powyżej pięćdziesiątego roku życia (27 proc.), a po drugie – najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę (58 lat).