Do 30 kwietnia mamy obowiązek złożyć PIT. W tym roku nie rozliczy nas już pracodawca. Musimy rozliczyć się samodzielnie, ale mamy za to różne możliwości, w tym drogę elektroniczną. Jak co roku w akcję bezpłatnej pomocy przy rozliczaniu PIT-u włączone są centra handlowe, w tym roku akcja zaplanowana jest na 6-7 kwietnia.
Wtorek 2 maja był ostatnim terminem na złożenie zeznania „PIT” za 2016 rok. Co zrobić w momencie, gdy nie dopełniliśmy obowiązku i nie złożyliśmy deklaracji? Przede wszystkim nie wpadać w panikę. Konsekwencji można uniknąć.
W piątek i sobotę ( 24 i 25 marca) w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT-a i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 93 centrach w 72 miastach w Polsce. Zeznania podatkowe PIT w formie papierowej nie będą przyjmowane.
Składanie rocznych zeznań PIT zostało maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Emeryci i renciści przekażą 1 proc. dla OPP na nowym formularzu PIT-OP, nie muszą wypełniać odrębnego zeznania.
Na pracodawcy, jako na płatniku, spoczywa obowiązek przekazania pracownikowi formularza PIT-11 za poprzedni rok podatkowy. Musi on dokonać tego w odpowiednim terminie - do końca lutego. Jest to o tyle ważne, że PIT-11 jest niezwykle istotnym dokumentem w kontekście rozliczenia rocznego pracownika - to imienna informacja o jego dochodach w trakcie roku i zaliczkach na podatek dochodowy, które pobrał zakład pracy jako płatnik. Nic zatem dziwnego, że pracownicy niecierpliwie wyczekują chwili, gdy dostaną formularz. Co mogą jednak zrobić, gdy luty się skończył, a deklaracji nadal nie ma?
Zachęcenie kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych – to cel akcji „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon". To tegoroczna odsłona prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów akcji „Weź paragon".
Podpisując wystawiony przez policjanta mandat, potwierdzamy, że doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego. O takim zdarzeniu chciałoby się szybko zapomnieć, ale wrzucenie mandatu na dno szuflady nie jest dobrym pomysłem. Sprawa w ten sposób nie rozwiąże się sama, a o niezapłaconą należność upomni się Urząd Skarbowy.
Osobiste doświadczenia Polaków związane z załatwianiem różnego rodzaju spraw urzędowych są pozytywne – wynika z sondażu CBOS. O ile jednak wiedza merytoryczna, kompetencje urzędników oraz prawidłowość załatwiania formalności są doceniane przez interesantów, o tyle w zakresie uprzejmego traktowania, życzliwego podejścia oraz skupienia uwagi na obsługiwanej osobie i jej sprawie powinna nastąpić poprawa.
Od 1 lipca administracja skarbowa rozpocznie kolejną akcję pt. „Weź paragon”. Podobnie jak w latach ubiegłych, w miejscowościach turystycznych będą przeprowadzane kampanie informacyjno-edukacyjne oraz kontrole ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych.
Internetowy system rozliczeń podatkowych e-Deklaracje jest coraz popularniejszy. Od początku roku do końca stycznia podatnicy przesłali ponad milion dokumentów elektronicznych. To o 30 procent więcej niż w styczniu ubiegłego roku.
Dla wszystkich, którzy jeszcze nie złożyli zeznań podatkowych za ubiegły rok, Ministerstwo Finansów przygotowało kolejne udogodnienia. Najbliższa sobota - 24 kwietnia - to "sobota pracująca" we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce, w godzinach 9-13 będą one przyjmować zeznania podatkowe. Dodatkowo, w ostatnim tygodniu kwietnia podatnicy będą mogli skorzystać z wydłużonych godzin pracy w urzędach. Informacje o wydłużonych godzinach pracy będą podawane lokalnie.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 25 sierpnia, premier Donald Tusk przedstawił założenia do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym PIT. Poinformował, że rząd intensywnie pracuje nad zmianami w prawie, które ułatwią życie milionom płatnikom podatku PIT.
W czasie, kiedy rozliczamy się z fiskusem, do urzędów skarbowym napływa wiele pytań, z których wiele jest wysyłanych drogą mailową. Firma SARE na zlecenie Centrum im. Adama sprawdziła, czy podatnicy mogą liczyć na szybkie i wyczerpujące odpowiedzi na pytania kierowane do urzędów właśnie w ten sposób.
9 kwietnia Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę elektronicznego rozliczenia PIT - 37 przez Internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Osoby, które wymieniły dowody osobiste, są zobowiązane do poinformowania o urzędu skarbowego o zmianie danych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca