Sanatoria kojarzą się przede wszystkim z miejscami, w którym można poratować swoje zdrowie. Jednak w ostatnich latach ich oferta znacząco się rozszerza, o atrakcje związane ze spędzaniem urlopu.
Mijający rok należy do bardzo korzystnych jeśli chodzi o tak zwane "długie weekendy". Jak będzie w przyszłym roku? Czy uda się łatwo wydłużyć świąteczny odpoczynek? Oto zestawienie "weekendowych możliwości 2015".
Sezon zimowych wojaży właśnie startuje – widać to w sklepach ze sprzętem narciarskim, widać też na ulicach. Reklam, promujących bajeczne, polskie bądź zagraniczne kurorty, nie brakuje. Polacy bombardowani są kolorowymi folderami i kuszącymi zdjęciami. Problem polega na tym, że dla przeciętnego Polaka zimowy wypad to luksus, na który nie może sobie pozwolić. Liczby mówią same za siebie.
Jeśli przedsiębiorca nie da pracownikowi wolnego dnia za pracę w sobotę, będzie musiał mu wypłacić ekwiwalent – zakłada pomysł zmian w Kodeksie pracy, które zaproponowała grupa posłów z Platformy Obywatelskiej. Zapisy te budzą obawy wśród związkowców, którzy sądzą, że pod zapłatą za nadgodziny ukrywa się w rzeczywistości wydłużenie tygodnia pracy.
W tym roku 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych przypada w sobotę. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”. Jak tę sytuację reguluje Kodeks Pracy?
W kategorii zagranicznych wycieczek, to nasi sąsiedzi ze Słowacji zdobyli najwięcej klientów w zeszłym sezonie, proponując oferty na bilety wstępu do parku wodnego. W tym roku Polacy wybrali się dalej niż za południową granicę, ale jeśli chodzi o Polskę - urlop spędzili znowu w górach. Dla niektórych z kolei sezon wycieczek dopiero się rozpoczął. Dla fanów posezonowych wyjazdów Groupon wprowadził system zniżek Market Picks.
Wystarczy wybrać się do najbliższego parku, aby zobaczyć jak zmienia się polskie społeczeństwo, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Parki pełne rowerzystów, biegaczy i oblegane kluby fitness. Okazuje się, że 2/3 Polaków przyznaje, że uprawiało sport lub ćwiczyło w ciągu ostatniego roku. A w jaki sposób spędzamy czas na urlopie?
Wynagrodzenie i płatny urlop to nie wszystkie przywileje, których mogą oczekiwać pracownicy etatowi. Przepisy Kodeksu Pracy dają osobom zatrudnionym na etacie kilka ciekawych możliwości. Warto sprawdzić, ile z nich wykorzystujemy. Dobre rozeznanie w przepisach może znacząco ułatwić życie zarówno zawodowe, jak i osobiste.
Lecisz na urlop? A może, mimo sezonu wakacyjnego, musisz udać się w podróż służbową? Uważaj, by się nie przeziębić, bo to w takich sytuacjach bardzo prawdopodobne.
Co najczęściej kupujemy przed urlopem i jakie są tegoroczne letnie hity? Czego czego nie powinno zabraknąć w walizce podróżującego, a bez czego można się obejść?
Prawo do urlopu jest jednym z elementarnych pracowniczych przywilejów, przysługujących osobom, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że urlop nie jest dany nam raz na zawsze – może zostać przerwany przez pracodawcę. Ma on do tego pełne prawo. Kiedy pracodawca może wezwać z urlopu?
Polacy stali się globtroterami. Dla wielu z nas wakacje w Tunezji, Egipcie, Maroko czy w Tajlandii stały się już normą. Jednak nawet podczas podróży po krajach europejskich, zwłaszcza tych organizowanych na własną rękę, warto czuć się bezpiecznie. I choć problemy zdrowotne, to ostatnia rzecz, o której chcemy myśleć planując wakacyjny urlop, należy mieć na uwadze, że za granicą możemy zachorować.
Do wakacji pozostały jeszcze trzy długie miesiące oczekiwania. Jednakże coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd w okresie od kwietnia do czerwca, ceniąc sobie wiosenny wypoczynek w cieplejszych rejonach świata.
Wybór interesującego miejsca, komfortowego hotelu, dodatkowych atrakcji, pakownie bagaży i można wyjechać na wymarzone wakacje? Błąd - jest całkiem sporo innych spraw, które warto wpisać na listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. O czym należy pamiętać, by móc cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, bez przykrych niespodzianek.
Na Twoje konto właśnie spłynęło wynagrodzenie, a Ty w tym czasie nie pracujesz? Są sytuacje, w których osoba zatrudniona posiada prawo pobierania pensji, nawet w przypadku, gdy nie wykonuje swoich obowiązków. Przepisy prawa przewidują taką możliwość, ale tylko w określonych przypadkach.