Nie zawsze istnieje możliwość wybrania urlopu wtedy, kiedy całkowicie nam to odpowiada, niekiedy także nawał obowiązków służbowych lub trudna sytuacja firmy nie pozwalają na wykorzystanie należnego urlop w terminie, jaki nakazuje Kodeks pracy. Warto mieć jednak świadomość, że niewykorzystany urlop nie przepada, i że możemy, a nawet powinniśmy, wykorzystać go jak najszybciej.
Zgubienie lub kradzież portfela czy bagażu mogą skutecznie popsuć wakacje. Biura podróży często całkowicie wyłączają swoją odpowiedzialność za rzeczy klienta utracone w trakcie imprezy turystycznej. Z taką praktyką nie zgadza się UOKiK. Kto i kiedy ponosi odpowiedzialność za utracone mienie turysty?
Jeżeli na urlop wybieramy się do krajów, w których obowiązują takie waluty jak euro, funt brytyjski, dolar amerykański czy frank szwajcarski, najlepiej zabrać ze sobą pieniądze kupione w Polsce. Problem stanowić mogą inne, mniej popularne waluty. W tej sytuacji Expander radzi, aby zaopatrzyć się w kraju w euro i dopiero na miejscu część pieniędzy wymienić na lokalną walutę. Warto także oprócz gotówki, na wszelki wypadek, zabrać na wakacje kartę płatniczą.
Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.
Aż 70 procent Polaków podczas urlopu, zamiast „ładować akumulatory”, myślami jest w pracy. Skutek takiego "wypoczynku" to zmęczenie, spięcie i zwiększona nerwowość. Co można zrobić, by wakacyjne wolne dni spełniły swoje zadanie i dały nam prawdziwy wypoczynek?
Przed nami sezon na wakacyjne wyjazdy wypoczynkowe. To niezbywalne prawo pracownika – pracodawca nie może pozbawić nas tego prawa, a sam pracownik nie może się go zrzec. Jak wygląda proces nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego, jaki jest jego wymiar i kiedy przysługuje?
Choć prawo do urlopu jest jednym z elementarnych przywilejów pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, to jednak błogi stan wypoczynku może zakłócić pracodawca. Ma on pełne prawo do przerwania naszego urlopu. W jakich sytuacjach pracodawca może z niego skorzystać?
Postanowiliście z rodziną wyjechać na wymarzone wakacje. Szukacie więc jak najkorzystniejszej oferty, a że ogranicza was zasobność portfela, cena jest istotnym kryterium wyboru. Warto jednak rozważnie wybierać, bo czasem mocno konkurencyjna cenowo oferta to tylko pozorna oszczędność. Zdradzamy, skąd się biorą wyjątkowo niskie ceny w ofertach wycieczek.
Każdy z nas chce cieszyć się urokami lata. Wakacje w gronie rodziny lub przyjaciół to czas pełen wypoczynku i radości. To także świetna okazja do spróbowania specjałów lokalnej kuchni. Podpowiadamy, jak w obcym mieście znaleźć restaurację, w której nie przepłacając zjemy smacznie i zdrowo.
Większość z nas zaczyna już snuć wakacyjne plany. Ale oprócz wyboru kierunku podróży, należy pomyśleć o zdrowotnej profilaktyce. Co zrobić, by żadna zdrowotna niedyspozycja nie zakłóciła nam wypoczynku i jak przygotować się do wyjazdu?
Sanatoria kojarzą się przede wszystkim z miejscami, w którym można poratować swoje zdrowie. Jednak w ostatnich latach ich oferta znacząco się rozszerza, o atrakcje związane ze spędzaniem urlopu.
Mijający rok należy do bardzo korzystnych jeśli chodzi o tak zwane "długie weekendy". Jak będzie w przyszłym roku? Czy uda się łatwo wydłużyć świąteczny odpoczynek? Oto zestawienie "weekendowych możliwości 2015".
Sezon zimowych wojaży właśnie startuje – widać to w sklepach ze sprzętem narciarskim, widać też na ulicach. Reklam, promujących bajeczne, polskie bądź zagraniczne kurorty, nie brakuje. Polacy bombardowani są kolorowymi folderami i kuszącymi zdjęciami. Problem polega na tym, że dla przeciętnego Polaka zimowy wypad to luksus, na który nie może sobie pozwolić. Liczby mówią same za siebie.
Jeśli przedsiębiorca nie da pracownikowi wolnego dnia za pracę w sobotę, będzie musiał mu wypłacić ekwiwalent – zakłada pomysł zmian w Kodeksie pracy, które zaproponowała grupa posłów z Platformy Obywatelskiej. Zapisy te budzą obawy wśród związkowców, którzy sądzą, że pod zapłatą za nadgodziny ukrywa się w rzeczywistości wydłużenie tygodnia pracy.
W tym roku 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych przypada w sobotę. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”. Jak tę sytuację reguluje Kodeks Pracy?